Lefebryści o papieskim liście, płynnym rozwoju tradycji i dyskusji dogmatycznej

Opublikowany wczoraj list Benedykta XVI w sprawie zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów wyświęconych przez abp. Marcela Lefebvre'a został bardzo pozytywnie przyjęty przez samych lefebrystów. Temat obszernie komentuje Radio Watykańskie.

Za jego opublikowanie „gorąco podziękował” Ojcu Świętemu przełożony Bractwa św. Piusa X w specjalnym oświadczeniu. Jest on wdzięczny Papieżowi, że „po «lawinie protestów» przeniósł on całą debatę na płaszczyznę wiary, na której powinna się ona toczyć”.

Odnosząc się bezpośrednio do treści listu, bp Bernard Fellay zapewnia, że dla Bractwa Tradycja nie kończy się bynajmniej wraz z rozpoczęciem Soboru. To w jej właśnie świetle chce ono postrzegać Vaticanum II i nauczanie posoborowe. Bp Fellay posługuje się bliskimi dla Benedykta XVI sformułowaniami, podkreślając, że chodzi tu o płynny rozwój Tradycji, a nie o zrywanie z nią. Przy tej okazji przytacza klasyczną definicję Tradycji, sformułowaną w V w. przez św. Wincentego z Lerynu: „Trzymamy się tego, co wszędzie, co zawsze, co przez wszystkich było wyznawane”. W tym kontekście zwierzchnik Bractwa wyraża gotowość podjęcia rozmów doktrynalnych ze Stolicą Apostolską.

Przełożony lefebrystów podziela również w pełni podstawową troskę Benedykta XVI o głoszenie Ewangelii we współczesnym świecie, w którym gaśnie płomień wiary. „Kościół przeżywa w istocie poważny kryzys, którego nie da się przezwyciężyć inaczej, jak poprzez całkowity powrót do czystości wiary – pisze bp Fellay. – Wraz ze św. Atanazym wyznajemy, że «każdy, kto chce zostać zbawiony, musi przede wszystkim zachować wiarę katolicką, tego bowiem, kto jej nie zachowa w integralnym i nienaruszonym stanie, czeka niechybnie wieczne zatracenie»”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama