W Kamerunie trwają intensywne przygotowania do wizyty Benedykta XVI w tym kraju w dniach 17-20 marca.
O kraju tym mówi się jako o miniaturze Afryki, którą przypomina nawet swym kształtem (odwrócony czubkiem do góry trójkąt), a także m.in. zróżnicowaniem językowym (na terytorium nieco większym od Polski mówi się ponad 200 językami i dialektami). Obowiązują tam dwa języki urzędowe: angielski i francuski, co odzwierciedla pokolonialny podział tego kontynentu na 2 strefy językowe. Religijnie Kamerun dzieli się prawie w połowie na muzułmańską Północ i chrześcijańskie Południe. Nie brak również animistów, którzy żyją w całym kraju.
Stan przygotowań i oczekiwania związane z przybyciem papieża różnią się, zależnie od miejsca na mapie i wyznawanej przez tamtejszych mieszkańców wiary.
Największe przygotowania trwają obecnie w stolicy kraju – Jaunde, jedynym mieście, które odwiedzi papież. Ta ponad 1,5-milionowa metropolia przybiera z dnia na dzień odświętny wygląd, głównie na trasach przejazdu papieża. W niektórych miejscach widać nowy asfalt, spychacze „oczyszczają” pobocza z nielegalnych straganów i sprzedawcy zmuszeni są do szukania nowych miejsc do handlu; przy katedrze położonej w centrum miasta dzień i noc trwają prace porządkowe, wznoszone są tam także dwie wieże, na których przed przybyciem Ojca Świętego mają zawisnąć nowe dzwony. Media przypominają, że papież przybędzie do Kamerunu także na zaproszenie prezydenta Paula Biya, który ciężary związane z logistyką pielgrzymki włożył na barki administracji kraju i stolicy.
Katolicy z Jaunde przygotowują się na przyjęcie nie tylko papieża, ale także pielgrzymów. Każdą diecezję tego kraju będzie reprezentowała grupa 30 osób, które przyjmą poszczególne parafie. Oczywiście przybędą też wierni spoza delegacji oficjalnych, ale trudno jest ocenić ich liczbę.
Jaunde gościć będzie również przedstawicieli episkopatów wszystkich krajów Afryki i Madagaskaru, którym Benedykt XVI przekaże „instrumentum laboris” przed II specjalnym zgromadzeniem Synodu Biskupów dla Afryki, który odbędzie się w październiku br. w Rzymie.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.