Papież Benedykt XVI otrzyma 11 marca od młodzieży lednickiej bilet okolicznościowy z numerem jeden na pociąg „Święty Jacek", który w czerwcu przywiezie uczestników z Polski i innych krajów na Spotkanie Młodych nad Jezioro Lednickie.
Specjalny pociąg już po raz trzeci uruchomi PKP Intercity, a jego nazwa nawiązuje do postaci żyjącego w XIII wieku założyciela polskich dominikanów – św. Jacka Odrowąża. Skład wyruszy z Przemyśla i przez Kraków, Wrocław oraz Poznań podąży do Lednogóry w pobliżu Lednicy.
Papieżowi bilet na pociąg wręczy podczas środowej audiencji generalnej kilkuosobowa delegacja z dominikaninem ojcem Tomaszem Dostatnim, przedstawicielami PKP i świata akademickiego oraz ambasadorami Lednicy, którzy wymyślili ideę Biletu Honorowego dla Ojca Świętego.
Wydrukowany ozdobnie na dużo formatowym papierze bilet zawiera tekst w języku włoskim: „Młodzież europejska ma zaszczyt zaprosić Papieża Benedykta XVI na jedyną w swoim rodzaju podróż konferencyjno-pielgrzymkową transhistorycznym Pociągiem 'Święty Jacek', który wyruszy dnia 6 czerwca 2009 roku ze stacji Przemyśl Główny”.
Na bilecie umieszczono papieski herb Benedykta XVI oraz herb św. Jacka Odrowąża i logo Lednicy. Swoje podpisy złożyli na nim metropolici: krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz i gnieźnieński, arcybiskup Henryk Muszyński oraz organizator Lednicy – o. Jan Góra.
„Wiadomo, że Papież nie przyjedzie, ale chodzi o to, by przyjmując nasz bilet, objął duchową pieczę nad młodzieżą, która udaje się na Lednicę. Tym bardziej, że tegoroczna Lednica ma wymiar europejski i w pociągu będą podróżowały delegacje z Niemiec, Ukrainy, Litwy i Austrii” – powiedział KAI Tadeusz Syka, ambasador Lednicy i główny pomysłodawca biletu dla Papieża.
Pociągiem, który zabierze 900 osób, przyjedzie na Lednicę m.in. metropolita lwowski obrządku łacińskiego, abp Mieczysław Mokrzycki z młodzieżą z Ukrainy. Były sekretarz Jana Pawła II będzie wiózł krzyż, który towarzyszył Ojcu Świętemu w jego ostatni Wielki Piątek w 2005 roku.
W pociągu „Święty Jacek” będą wiezione także relikwie św. Jacka Odrowąża z Krakowa oraz jego krewnego i współbrata w zakonie – błogosławionego Czesława z Wrocławia. Na największych stacjach skład ma być witany przez przedstawicieli władz miast i przedstawicieli Kościoła.
Na czuwania modlitewne nad Jeziorem Lednickim – gdzie w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy uczestników, którzy pod Bramą-Rybą dokonują uroczyście aktu wyboru Chrystusa. Spotkaniom patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął po nim Benedykt XVI.
Tegoroczne spotkanie na Lednicy odbędzie się 6 czerwca z udziałem delegacji młodzieży z całej Europy, która na wzór młodych Polaków ma ślubować wierność Chrystusowi.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.