Niech wasza obecność w Rosji będzie przypomnieniem i zachętą do dialogu - powiedział Benedykt XVI biskupom z Federacji Rosyjskiej, którzy w tych dniach przebywają w Rzymie z wizytą ad limina. Papież przyjął każdego z nich na audiencjach prywatnych już w poniedziałek. Dziś, w przedostatnim dniu wizyty, spotkał się z całym episkopatem - donosi Radio Watykańskie.
Duża część papieskiego przemówienia była poświęcona problematyce jedności. Ojciec Święty wyłożył najpierw katolicką wizję komunii Kościołów lokalnych cum Petro et sub Petro – z Piotrem i pod jego przewodnictwem.
„Żyjecie w szczególnym kontekście kościelnym, a mianowicie w kraju, w którym większość społeczeństwa naznaczona jest wpływem tysiącletniej tradycji prawosławnej z jej bogatym dziedzictwem religijnym i kulturalnym – mówił Papież. – Bardzo ważne jest zdawać sobie sprawę z potrzeby nowego zaangażowania w dialog z naszymi braćmi i siostrami prawosławnymi; wiemy, że dialog ten pomimo dokonanych już postępów, napotyka jeszcze pewne trudności. (...) Choć w czasie różnych spotkań nie zawsze udaje się poruszać kwestie istotne, to jednak spotkania te przyczyniają się do wzajemnego poznania, dzięki czemu możemy ze sobą współpracować na polu wychowania nowych pokoleń, na których nam wszystkim zależy”.
Za pośrednictwem rosyjskich biskupów Benedykt XVI przekazał też życzenia nowemu patriarsze Moskwy i Wszechrusi, zapewniając go o swych modlitwach.
W przemówieniu Ojciec Święty poruszył też szereg kwestii duszpasterskich, między innymi troskę o rodzinę, która w Rosji znajduje się w dość dramatycznej sytuacji. Przejawia się to również w poważnym kryzysie demograficznym. W tym kontekście Benedykt XVI wezwał katolików do współpracy z tamtejszymi władzami, które również są zaniepokojone tą sytuacją. Papież wezwał rosyjskich biskupów, by nie zniechęcali się skromnymi środkami, jakimi dysponuje ich wspólnota, ani niewielkimi owocami ich duszpasterskiego zaangażowania. „Rozbudzajcie raczej w sobie i waszych współpracownikach prawdziwego ducha wiary, z iście ewangeliczną świadomością, że Jezus Chrystus nie omieszka obdarzyć owocami waszej posługi w czasie i w sposób, który On sam uzna za stosowny” – powiedział Ojciec Święty.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.