Zgodnie z tradycją, w przypadające dziś wspomnienie św. Agnieszki Benedykt XVI pobłogosławił dwa żywe baranki, z których wełny zostaną sporządzone paliusze - donosi Radio Watykańskie.
Ceremonia odbyła się po zakończeniu audiencji ogólnej. Baranki hodowane są przez trapistów z rzymskiego opactwa Tre Fontane, a Papieżowi ofiarują je co roku członkowie Kapituły Laterańskiej. Zwierzęta przekazuje się benedyktynkom z kościoła św. Cecylii na Zatybrzu. Z ostrzyżonej zwyczajowo w Wielkim Tygodniu wełny zakonnice wykonują paliusze, czyli białe wąskie stuły z czarnymi krzyżykami, będące znakiem władzy metropolity. Paliusze są następnie przechowywane w bazylice watykańskiej w pobliżu grobu św. Piotra. 29 czerwca, w uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, zostaną one nałożone nowym metropolitom.
Również po audiencji odbyła się ceremonia wręczenia Ojcu Świętemu honorowego obywatelstwa Mariazell. Miasteczko, będące siedzibą głównego austriackiego sanktuarium maryjnego, Benedykt XVI odwiedził 8 września 2007 r. Dziękując za przyznane wyróżnienie Papież zwrócił uwagę, że Mariazell stanowi miejsce kultu i pielgrzymek różnych ludów Europy Środkowo-Wschodniej, dzięki czemu jest żywym symbolem zakorzenionego w wierze dążenia do jedności.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.