Najważniejsze wydarzenia roku 2009 w Kościele powszechnym

Trzy podróże zagraniczne Benedykta XVI i trzy po Włoszech, VI Światowe Spotkanie Rodzin w Meksyku, zakończenie obchodów Roku św. Pawła i jubileuszu św. Jana Marii Vianney'a - to najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła powszechnego w 2009 r. Zostanie także wybrany nowy zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i obradować będzie Parlament Religii Świata.

Światowe Spotkanie Rodzin

W dniach 17-18 stycznia w Mieście Meksyk odbędzie się VI Światowe Spotkanie Rodzin. Poprzedzone ono będzie trzydniowym kongresem teologiczno-duszpasterskim, z udziałem m.in. 30 kardynałów i ponad 200 biskupów. Głos na nim zabierze troje Polaków: Maria Smereczyńska, rzecznik Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, która wskaże na politykę prorodzinną jako pomoc dla rodziny wychowującej do wartości ludzkich i chrześcijańskich; Antoni Zięba, który przedstawi inicjatywę Światowej Modlitwy za Życie (World Prayer for Life) oraz kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, który zaprezentuje konkluzje kongresu. Przedstawiciele 22 ruchów i organizacji katolickich z całego świata przedstawią swoje działania na rzecz rodziny. Natomiast Światowemu Spotkaniu Rodzin przewodniczyć będzie legat papieski, kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu.

Dzień modlitwy za Zimbabwe

25 stycznia odbędzie się ogólnoafrykański dzień modlitwy i postu w intencji sprawiedliwości w Zimbabwe. Z inicjatywą tą wystąpiła Ogólnoafrykańska Konferencja Kościołów, zrzeszająca przedstawicieli 130 niekatolickich Kościołów i wspólnot z 40 krajów kontynentu. Zimbabwe jest pogrążone w katastrofalnym kryzysie gospodarczym, panuje w nim także epidemia cholery. Ekumeniczna organizacja przyznała, że w czasie kryzysu w Zimbabwe zawiodły wszystkie panafrykańskie instytucje, także chrześcijańskie. Kościół nie potrafił odpowiednio zareagować i nie stał się, jak to było w innych przypadkach, promotorem przemian.

Wybór patriarchy Moskwy

Na 27-29 stycznia został zwołany Sobór Lokalny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w celu wyboru nowego, 16. patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi, następcy Aleksego II, który zmarł 5 grudnia 2008 r. Intronizacja jego nastepcy ma się odbyć 1 lutego. Święty Synod Patriarchatu Moskiewskiego sformułował specjalną modlitwę w intencji wyboru patriarchy, która jest odmawiana od 25 grudnia podczas wszystkich liturgii we wszystkich cerkwiach. Prosi się w niej Boga, aby uczestnicy lokalnego soboru nie doświadczali „pokus i podziału“ i tym samym wybrali nowego patriarchę w duchu „miłości i harmonii”. Wśród potencjalnych kandydatów na urząd patriarchy wymienia się najczęściej metropolitę Cyryla ze Smoleńska, kierującego Wydziałem Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, i metropolitę Klemensa z Kaługi.

Urodziny najstarszych biskupów

13 marca przypadają 103. urodziny najstarszego biskupa świata. Antoine Nguyên Van Thien był w latach 1960-68 ordynariuszem diecezji Vinh Long w Wietnamie. Gdy papież Paweł VI przyjął jego dymisję, wyjechał do Europy i od wielu lat mieszka w domu dla księży emerytów w Nicei. Natomiast najstarszy biskup Europy, Antonio Rosario Mennonna z Włoch, skończy 103 lata 27 maja. W latach 1962-83 kierował on diecezją Nardó-Gallipoli w Kalabrii.

Papież w Afryce

W marcu, najprawdopodobniej w dniach 17-23, Benedykt XVI po raz pierwszy odwiedzi Afrykę. Trasa tej podróży obejmować będzie Kamerun i Angolę. Wizyta ma związek z II Zgromadzeniem Specjalnym Synodu Biskupów dla Afryki, jaki odbędzie się w październiku w Rzymie. Papież zamierza w Kamerunie przekazać biskupom tego kontynentu „Instrumentum laboris” synodu, czyli dokument roboczy, będący podstawą do dyskusji jego uczestników. Nuncjusz apostolski w Angoli abp Giovanni Angelo Becciu uważa, że wizyta Benedykta XVI w tym kraju wyznaczy kolejny etap na drodze ewangelizacji i stanie się bodźcem dla katolików do wzmocnienia ich zaangażowania misyjnego. Angola była pierwszym krajem na południe od Sahary, do którego dotarła Ewangelia. Pierwszy jej mieszkaniec został ochrzczony już w 1491 r.

Benedykt XVI w Ziemi Świętej

Kolejna pielgrzymka papieska – do Ziemi Świętej – nie jest pewna z powodu napiętej sytuacji w tym regionie. Zapowiedział ją już jednak łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal. Włoski dziennik „Il Foglio” nieoficjalnie poinformował, że Benedykt XVI odwiedzi Ziemię Świętą w dniach 8-15 maja. Papieska pielgrzymka miałaby rozpocząć się w stolicy Jordanii, Ammanie, a następnie obejmować wizytę w Autonomii Palestyńskiej. W czasie podróży papież ma odprawić trzy Msze św. – w Jerozolimie, Nazarecie i Betlejem, a także odwiedzić Instytut Pamięci Yad Vashem.

Podróże po Włoszech

Kilka dni później, 24 maja, Ojciec Święty spodziewany jest na Monte Cassino. Złoży wizytę w klasztorze założonym przez św. Benedykta, który jest tam też pochowany, a następnie nawiedzi polski cmentarz wojenny w związku z 65. rocznicą historycznej bitwy o Monte Cassino. 21 czerwca papież przybędzie do San Giovanni Rotondo, gdzie pomodli się przed wystawionymi w szklanej trumnie doczesnymi szczątkami św. Ojca Pio. Wreszcie 8 września Benedykt XVI odwiedzi Viterbo, będzie się modlił przy relikwiach św. Róży, i Bagnoregio, gdzie odda hołd urodzonemu tam św. Bonawenturze, doktorowi Kościoła.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama