Watykański Ośrodek Telewizyjny służy jedności wspólnoty kościelnej zapewniając transmisje z papieskich liturgii i wydarzeń. Docierając do niekatolików informuje o życiu i nauczaniu Kościoła. Benedykt XVI zwrócił na to uwagę przyjmując 18 grudnia pracowników CTV przybyłych wraz z rodzinami - donosi Radio Watykańskie.
Okazją audiencji było 25-lecie ośrodka, który w 1983 r. utworzył Jan Paweł II.
Papież podkreślił znaczenie współpracy z mediami zarówno katolickimi, jak i komercyjnymi. Potwierdził ważność niełatwego i kosztownego zadania dokumentacji wydarzeń. Zachęcił także do obecności w sieci telematycznej, by chrześcijańskie orędzie nadziei łatwiej docierało do młodzieży. W dobie zacierania się granic między poszczególnymi środkami przekazu Papież wezwał watykańskie media do współpracy zwłaszcza w internecie.
„Od początku wasz ośrodek bardzo ściśle współpracował z Radiem Watykańskim, a współpraca ta z czasem się zacieśniała, jako, że nie można oddzielać transmisji obrazu od dźwięku – przypomniał Ojciec Święty. – Dziś jednak internet dopomina się o coraz większą integrację przekazu drukowanego, dźwiękowego i wizyjnego. Stawia wyzwanie poszerzenia i pogłębienia współpracy mediów pozostających w służbie Stolicy Apostolskiej”.
Watykański Ośrodek Telewizyjny jest stosunkowo niewielkim centrum produkcyjnym, dokumentującym papieskie liturgie i wydarzenia oraz udostępniającym zarejestrowany materiał innym nadawcom. Nie jest telewizją, gdyż nie nadaje własnego programu.
Kierujący CTV o. Federico Lombardi SJ, witając Papieża poinformował, że rocznie podlegający mu zespół realizuje jednak ok. 230 transmisji bezpośrednich i archiwizuje 2 tys. godzin nagrań. Korzystają z tego zarówno katolickie, jak i publiczne czy komercyjne telewizje na całym świecie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.