Benedykt XVI cieszy się z choinki - prezentu z Dolnej Austrii

Benedykt XVI będzie oglądać choinkę na Placu św. Piotra z okna swego apartamentu, a kiedy zostanie otwarta stojąca pod nim szopka, zejdzie ją odwiedzić.

Mówił o tym sam papież w czasie spotkania z ofiarodawcami tegorocznej choinki, która pochodzi z Dolnej Austrii, ma 33 metry wysokości i waży dziewięć ton. Jej inauguracja odbędzie się w sobotę po zmierzchu.

W audiencji udział wzięli: gubernator austriackiego regionu Erwin Pröll, ordynariusz diecezji Sankt Pölten, bp Klaus Küng oraz wójt gminy Gutenstein, na terenie której rósł 120-letni świerk, Johann Seper, a także zespoły folklorystyczne z miejscowości Altenburg i Ziersdorf.

„Dar, który pochodzi z waszych lasów – do którego należą też inne świerki, które przywieźliście, by ozdobiły Pałac Apostolski i inne miejsca w Watykanie, w tym i mój gabinet – przywodzi mi na myśl wizytę, jaka złożyłem w ubiegłym roku w waszej ojczyźnie. Przy tej okazji zatrzymałem się w jednym z wielkich klasztorów, które cechują wasz kraj i które są świadectwem jego głęboko chrześcijańskiej historii. Wszystkim wiernym powinno zależeć na tym, ażeby i w przyszłości to świadectwo dawane Chrystusowi pozostało żywe, dając ludziom wsparcie i orientacje w ich życiu – czy jak w obrazowy sposób ujął to pan gubernator – było poręcza, na której można wesprzeć się podążając naprzód” - mówił Benedykt XVI.

Zapewnił, że „choinka bożonarodzeniowa będzie w nadchodzących tygodniach powodem do radości dla rzymian i licznych pielgrzymów, którzy z różnych stron świata przybędą do Wiecznego Miasta na święta Narodzenia Chrystusa" - mówił papież.

"Chrystus, Syn Boży, przynosi na mroczny, zimny i nie odkupiony świat, na który przychodzi, nową nadzieję i nowy blask. Jeżeli człowiek pozwoli, by dotknął go i oświecił blask żywej prawdy, którą jest Chrystus, dozna w swym sercu wewnętrznego pokoju i stanie się także czyniącym pokój w społeczeństwie, które tak bardzo tęskni do pojednania i odkupienia” - wskazał papież.

Złożył gościom życzenia świąteczne i zapewnił, że modli się za Austrię, którą polecił jej patronce, Maryi i patronowi Dolnej Austrii, św. Leopoldowi, którego statuetkę otrzymał dziś także w darze.

«« | « | 1 | » | »»