Oprócz wskazania na duchową świątynię, którą są wszyscy wierni oddający cześć Bogu w Duchu i w prawdzie, Papież zachęcił do troski o miejsca, w których się oni gromadzą. „Wszystkie wspólnoty mają obowiązek dbania o własne świątynie, które stanowią cenne dziedzictwo religijne i historyczne" - podkreślił Benedykt XVI.
„Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj przypada rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, pierwszego co do godności Kościoła, który jest katedrą Biskupa Rzymu. To święto przypomina nam, że my sami «jesteśmy świątynią Boga i że Duch Boży w nas mieszka» (por. 1 Kor 3,16). A skoro tak, niech nasze życie będzie tego świadectwem. Niech Duch Święty was umacnia i prowadzi”.
Do wspominanej w liturgii rocznicy poświęcenia bazyliki zwanej matką wszystkich kościołów świata Benedykt XVI nawiązał w rozważaniu na Anioł Pański. Przypomniał, że jest to pierwsza bazylika wybudowana po edykcie cesarza Konstantyna, który w 313 r. zezwolił chrześcijanom na swobodne wyznawanie wiary. Dedykowana została ona Najświętszemu Zbawicielowi. W VI wieku dodano wezwania świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, skąd też wzięła się powszechna nazwa św. Jana na Lateranie. Oprócz wskazania na duchową świątynię, którą są wszyscy wierni oddający cześć Bogu w Duchu i w prawdzie, Papież zachęcił do troski o miejsca, w których się oni gromadzą. „Wszystkie wspólnoty mają obowiązek dbania o własne świątynie, które stanowią cenne dziedzictwo religijne i historyczne” – podkreślił Benedykt XVI.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.