W tych dniach obrady Synodu Biskupów skupiają się na redagowaniu zbioru propozycji przedstawionych przez ojców synodalnych. Pracują nad tym: relator generalny kard. Marc Ouellet, sekretarz specjalny abp Laurent Monsengwo Pasinya oraz relatorzy mniejszych grup.
„Synod wchodzi w swoją ostatnią fazę, mianowicie idzie w kierunku przygotowania dokumentu, który byłby podstawą do przygotowania przez Papieża adhortacji posynodalnej – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. prof. Waldemar Chrostowski, ekspert na Synodzie. – W ostatnich dniach zajmowaliśmy się przede wszystkim dokumentem wyjściowym Synodu, jak i długą dyskusją, w której wzięło udział ponad 220 ojców synodalnych. Dyskusje i rozważania szły w bardzo wielu różnych kierunkach.
Główne zagadnienia to natura Słowa Bożego, jego miejsce w życiu Kościoła, i, wreszcie, Słowo Boże, jego przekazywanie, objaśnianie jako główny cel, główna powinność Kościoła. Zwracaliśmy także uwagę na to, czego być może w niektórych wystąpieniach brakowało, mianowicie wyrazistego wskazania na potrzebę silnego uwidaczniania chrześcijańskiej tożsamości. Słowo Boże to bowiem nikt inny jak sam Jezus Chrystus”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.