W bazylice w Lisieux we Francji obyła się dziś, 19 października, beatyfikacja Louisa i Zélie Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Ceremonii z udziałem ok. 15 tys. wiernych przewodniczył ordynariusz diecezji Bayeux-Lisieux, biskup Pierre Pican. Formułę beatyfikacji odczytał kardynał José Saraiva Martins, emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Kard. Martins przypomniał, że małżonkowie Martin mieli dziewięcioro dzieci, z których czworo zmarło w pierwszych miesiącach bądź latach życia. „Żyli zgodnie z Ewangelią, pragnąc w każdym momencie realizować plany, jakie im Bóg przygotował. W centrum ich życiowego powołania znajdowało się przekazywanie wiary dzieciom” - podkreślił kard. Saraiva Martins. Dlatego, dodał emerytowany prefekt watykańskiej kongregacji, „dają przykład świadectwa miłości małżeńskiej” i „integralnej praktyki cnót chrześcijańskich”.
Kardynał wskazał na rodzinę świętej Teresy od Dzieciątka Jezus jako na wzór „misyjnego ogniska”. Dlatego, podkreślił, „Ojciec Święty chciał, aby ich beatyfikacja odbyła się dziś, jakby dla połączenia Louisa i Zélie z Teresą, ich córką, która została patronką misji”.
Według postulatora ich procesu beatyfikacyjnego, ojca Antonio Sangalli, miłość Louisa i Zélie jest „odbiciem miłości Chrystusa do swego Kościoła”. „Nie mielibyśmy świętej Teresy bez tych rodziców” - powiedział w Radiu Watykańskim włoski karmelita.
Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Pompei Benedykt XVI pozdrowił po francusku pielgrzymów zgromadzonych w Lisieux apelując, aby szczególny przykład nowych błogosławionych zachęcał wszystkich do gorliwego głoszenia Ewangelii Chrystusa.
Papież powiedział także, że „nowi Błogosławieni towarzyszyli i dzielili poprzez modlitwę i swoje ewangeliczne świadectwo drogę córki powołanej przez Pana do poświęcenia się Jemu bez granic w murach Karmelu. To tam, w ukryciu klauzury, św. Teresa zrealizowała swe powołanie” – powiedział Ojciec Święty.
Ludwik Józef Stanisław (Louis Joseph Stanislas) Martin (22 VIII 1823-29 VII 1894) urodził się w Bordeaux. Zelia Maria (Zélie Marie) z domu Guèrin (23 XI 1831-28 VIII 1877) pochodziła z Gandelain – miejscowości na przedmieściach Saint Denis w północno-zachodniej Francji.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.