Benedykt XVI: prawda z natury otwiera się na nadprzyrodzoność

Nieprzemijającą wartość i głębię encykliki "Fides et ratio" wskazał Benedykt XVI, przemawiając do uczestników międzynarodowego kongresu zorganizowanego w 10-lecie opublikowania tego ważnego dokumentu.

Naukową sesję zorganizowano na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Papież zauważył, że encyklika Jana Pawła II była odpowiedzią na ewolucję kultury naukowej, która korzystając z rozwoju technologii przeszła od odkrywania prawdy do niebezpiecznego skądinąd kreowania natury. A przecież nauka sama z siebie nie tworzy etyki. Dlatego potrzebne są filozofia i teologia, które mają stanowić gwarancję odpowiedzialności rozumu i wiary wobec nauki. Chodzi o zdanie sobie sprawy z niewystarczalności rozumu dla wyjaśnienia całej prawdy, która ze swej natury otwiera się na nadprzyrodzoność.

„Umiłowanie prawdy skłania nas do wejścia w siebie samych, by pojąć istniejący we wnętrzu człowieka głęboki sens naszego życoa - mówił Benedykt XVI. Wskazał, iż prawdziwa filozofia powinna prowadzić za rękę każdego, pozwalając mu odkryć, jak podstawowe znaczenie dla jego godności ma poznanie prawdy o Objawieniu. "Wobec tej potrzeby sensu, która nie daje spokoju, dopóki nie znajdzie ujścia w Jezusie Chrystusie, Słowo Boże ujawnia swój charakter ostatecznej odpowiedzi: Słowa objawienia, które staje się życiem i woła o przyjęcie jako niewyczerpalne źródło prawdy” - zauważył Papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg