O zmiany w porządku Mszy św. pytają najczęściej internauci arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w komentarzach do pisanego przez niego bloga z Synodu Biskupów w Rzymie.
Metropolita poznański bierze w nim udział jako delegat Konferencji Episkopatu Polski.
Uczestnicy rozpoczętego 5 października Synodu zastanawiają się nad przybliżeniem Biblii katolikom. Abp Gądecki zapowiedział, iż w czasie obrad zaproponuje zmianę kolejności czytań mszalnych: by Ewangelia nie była czytana na końcu – jak to jest obecnie – ale między tekstami ze Starego Testamentu a pismami apostolskimi.
„Szczęść Boże, Szanowny Księże Arcybiskupie, codziennie czytam słynny już wśród ludzi wiary blog Księdza Arcybiskupa i jestem dumny z chęci wprowadzenia zmian w Liturgii Słowa, która jest ważną częścią Mszy świętej. Szczerze popieram Księdza Arcybiskupa i ubolewam nad rażącymi komentarzami, które ukazały się na stronie Onet.pl po podaniu do wiadomości propozycji zmian” – napisał Michał Kasprzyk.
Czytelnik bloga, podpisany imieniem Stanisław, postawił abp Gądeckiemu pytania praktyczne: „Jak to będzie w sytuacji, gdy oba czytania z Nowego Testamentu (na przykład 15 sierpnia)? Najpierw Ewangelia, a potem czytania? Co z Mszami w tygodniu? Jak czytanie ze Starego Testamentu, to najpierw czytanie, a potem Ewangelia, a jak czytanie z Nowego Testamentu to na odwrót?”
„Wielce Czcigodny Księże Arcybiskupie! Przeczytałem o inicjatywie Księdza Arcybiskupa w sprawie zmian w liturgii Świętej. Mam zapytanie – czy byłaby możliwość poruszenia tematu przywrócenia przyjmowania przez świeckich Ciała i Krwi Chrystusa podczas Mszy świętej?” – napisał z kolei Bartłomiej Kubacki, pytając o udzielanie Komunii pod dwiema postaciami.
„Czcigodny Księże Arcybiskupie! Polska najbardziej potrzebuje Chrystusa, potrzebuje Słowa Bożego. Gdyby choć połowa Polaków uznała rzeczywiście Jezusa Panem swojego życia, nasza Ojczyzna wyglądałaby zupełnie inaczej” – stwierdził natomiast w swoim komentarzu Zbigniew.
W jednej z opinii znalazła się prośba o skrócenie ogłoszeń parafialnych.„Błagam, żeby czytania ogłoszeń parafialnych były krótsze niż czytania Słowa Bożego! A przynajmniej nie kilkakrotnie dłuższe. Przecież już nie ma u nas analfabetów” – postulował Tadeusz Wilczyński.
Internauci dziękują też abp. Gądeckiemu za możliwość śledzenia przebiegu Synodu dzięki blogowi, w którym metropolita poznański każdego wieczoru relacjonuje obrady na stronie: www.archpoznan.pl/blog.
„Bardzo dziękuję za podjęcie trudu pisania blogu z Synodu, jest dla mnie wielką radością to, że mogę przez słowa Księdza uczestniczyć w obradach. Rozesłałam info o blogu do znajomych katechetów, studentów z Bydgoszczy i wszystkich sympatyków egzegezy według Księdza Arcybiskupa. Serdecznie pozdrawiam, życzę sił, zdrowia i tchnienia Ducha Świętego” – napisała s. Krystyna Szweda ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego.
Zwołany przez Benedykta XVI obecny Synod Biskupów potrwa do 26 października. Obok abpa Gądeckiego w jego obradach uczestniczą też m.in.: metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz i metropolita wrocławski, abp Marian Gołębiewski, a także biskupi: toruński, Andrzej Suski i siedlecki, Zbigniew Kiernikowski.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.