„Jan Paweł II - wychowawca młodych" - pod takim hasłem obchodzony był w Polsce VIII Dzień Papieski. Jak co roku, niemal w każdym mieście odbywały się sympozja, wystawy, koncerty i msze o beatyfikację Sługi Bożego.
W Krakowie-Łagiewnikach Mszy św. Dnia Papieskiego przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski powiedział, że wybór Jana Pawła II wzbudził ogromne nadzieje. Papież zaś te nadzieje spełnił. „Przez dwadzieścia siedem lat służył wielkiej sprawie Boga i człowieka – mówił kard. Dziwisz. – Budził sumienia. Bronił godności człowieka, każdego człowieka jako istoty stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Upominał się o prawa osoby ludzkiej, zwłaszcza o prawo do życia od samego poczęcia do naturalnej śmierci. Bronił rodziny, upominał się o prawo do życia człowieka w wolności. Upominał się o prawo do życia narodom, prawo do życia w wolności i prawdzie. Przemawiał do serc i umysłów ludzi młodych. Widział w nich nadzieję Kościoła, czynił to wszystko, przemierzając kontynenty, głosząc z ogromną pasją ewangelię Jezusa Chrystusa”.
Dzień Papieski to inicjatywa, która od ośmiu lat porusza całą Polskę. Dzieje się tak szczególnie za sprawą stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od 10 października trwa bowiem zbiórka funduszy, dzięki którym będzie można przyznać kolejną pomoc uzdolnionej, ale ubogiej młodzieży. Obecnie Fundacja otacza opieką ok. 2 tys. osób. „Fundacja pomaga mi w spełnianiu swoich marzeń, w zdobyciu odpowiedniego wykształcenia – powiedziała jedna ze stypendystek Fundacji. – Stypendium obejmuje trzy pakiety. Pakiet naukowy, za który mogę kupować książki, różne pomoce naukowe. Pakiet rzeczowy, za który mogę kupić przybory, jak plecak czy ubrania. Jest również pakiet socjalny, dzięki któremu jestem w stanie opłacić mieszkanie w bursie”.
Dzień Papieski to także koncerty. W Bydgoszczy np. zaprezentował się m.in. hip-hopowy zespół „Jeden Osiem L”, który, jak wyjaśnił organizator wydarzenia, prezes Fundacji „Wiatrak” ks. Krzysztof Buchholz, został wybrany nieprzypadkowo. „Temat Dnia Papieskiego jest bardzo ukierunkowany na młodych, a hip-hop jest dzisiaj muzyką, sposobem wyrażania siebie przez bardzo wielu młodych ludzi. Przez dorosłych natomiast jest często zupełnie niezrozumiany, od razu kontestowany, bo gdzieś dotarły nie najbardziej cenzuralne i wzniosłe teksty, a my zaprosiliśmy zespół, który jest w tej formie sztuki, muzyki, swoistym ambasadorem bardzo wielu młodych ludzi” – powiedział ks. Buchholz.
Zakończeniem centralnych obchodów VIII Dnia Papieskiego jest wieczorny koncert w Warszawie zatytułowany „Zostań z nami”.
W niektórych polskich miastach, jak choćby w Poznaniu, Dni Papieskie trwać będą niemal do końca przyszłego tygodnia. W stolicy Wielkopolski na najbliższy czwartek zaplanowano bowiem koncert Jana Kantego Pawluśkiewicza „Radość miłosierdzia”, a także spotkanie modlitewne młodych na Ostrowie Tumskim, przy pomniku Jana Pawła II.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.