VIII Dzień Papieski w Polsce

„Jan Paweł II - wychowawca młodych" - pod takim hasłem obchodzony był w Polsce VIII Dzień Papieski. Jak co roku, niemal w każdym mieście odbywały się sympozja, wystawy, koncerty i msze o beatyfikację Sługi Bożego.

Konkretnym wymiarem Dnia Papieskiego jest zbiórka na stypendia dla otaczanych opieką przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ubogich uczniów z małych miejscowości.

Obchody VIII Dnia Papieskiego rozpoczęły się już 11 października sympozjum naukowym na Uniwersytecie Warszawskim. Gościem spotkania był kard. Stanisław Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich zaznaczył, że Jan Paweł II miał prawdziwy charyzmat bycia z młodymi. Był nie tylko nauczycielem, ale i autentycznym świadkiem. Nie bał się stawiać wysokich wymagań. „Ojciec Święty przypomina nam, że proces wychowania musi zawsze prowadzić młodzież do samowychowania, to znaczy do pracy nad sobą – powiedział kard. Ryłko. – Jan Paweł II daje nam bardzo cenne wskazówki: fundamentem samowychowania młodzieży jest praca nad wolnością i własnym sumieniem”.

Po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala nagród TOTUS, przyznawanych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia ss. Maryi Niepokalanej, prof. Andrzej Szczeklik oraz Redakcja Programów Katolickich Telewizji Polskiej – to tegoroczni laureaci wyróżnień.

Jak powiedział Prymas Polski kard. Józef Glemp, nagrodzeni TOTUSami są wyrazem pamięci o Janie Pawle II. „To wszystko jest jakby żywym przekazem pamięci, która ma trwać – powiedział kard. Glemp. – Myślę, że to dobra trwałość, ponieważ jest żywa i twórcza. Nie zamyka się jednie na wspomnieniach; jest twórcza, bo emanuje z bogactwa, jakie światu przybliżył Jan Paweł II. Mówimy ‘światu’, ale myślimy także, ile nam, i przede wszystkim nam, On przybliżył”.

Do refleksji, stawiania sobie pytań i szukania jasnych odpowiedzi przy okazji obchodów 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wzywał nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Odprawił on poranną Mszę w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża. Jak powiedział, trzeba postawić pytanie, na czym nam, żyjącym teraz na polskiej ziemi, najbardziej zależy. „Winno zależeć nam, by Polska, Ojczyzna Jana Pawła II i nasza, i moja Ojczyzna była Królestwem Chrystusa, a więc wspólnotą ludzi pojednanych, szanujących i broniących wartości chrześcijańskich, szukających dobra i prawdy, dążących do świętości – stwierdził abp Kowalczyk. – Winno zależeć nam, by Polska była krajem, w którym można różnić się szlachetnie, ale w tej różnicy postaw i wypowiadanych myśli nie powinno pojawiać się nawet w domyśle jakieś odium, czyli rodzaj nienawiści”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama