11 września 2008 roku Pociąg Papieski kursujący dotąd pomiędzy Krakowem i Wadowicami inauguruje nowe połączenia turystyczne na trasie Beskidy - Fatra na Słowacji. Dzięki kilkuletnim staraniom Fundacji Rozwoju Miasta Bielska-Białej, w wybrane weekendy możliwy będzie przejazd nowoczesnym pojazdem kolejowym szlakiem górskich podróży Papieża Jana Pawła II.
Szlakiem wędrówek Ojca Świętego mają podążać pasażerowie Pociągu Papieskiego na trasie Kraków – Wadowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń i dalej do Żyliny na Słowacji. Pomysłodawca tego połączenia Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej przygotowała projekt weekendowych przejazdów turystycznych na tej trasie. Przejazd realizowany będzie przez Pociąg Papieski TOTUS TUUS, który Fundacja wynajmować będzie od PKP Przewozy Regionalne. Na początek będzie to jeden raz w miesiącu.
W wybrany piątek po południu Pociąg Papieski przewozić będzie zorganizowane przez Fundację wycieczki oraz pojedynczych turystów kolejowym szlakiem łączącym miejscowości i miejsca , które odwiedzał Jan Paweł II. Uczestnicy tego niezwykłego przejazdu otrzymają od organizatora projektu możliwość poznania wszystkich najlepszych i najcenniejszych atrakcji przygotowanych we współpracy z samorządami dotyczących miejscowości, miast i regionów, które łączy kolejowy szlak Kraków – Bielsko – Zwardoń – Żylina i Martin na Słowacji.
Finansowania pierwszych przejazdów w ramach własnego projektu podjęła się Fundacja, która nie tylko pozyskiwać będzie źródła finansowania wynajęcia pojazdu ale także zrealizowała już I etap remontu i modernizacji stacji kolejowej Bielsko-Biała Lipnik.
11 września 2008 roku kursujący dotąd pomiędzy Krakowem i Wadowicami Pociąg Papieski przyjedzie do Bielska-Białej, inaugurując w ten sposób nowe, przyszłe weekendowe przejazdy turystyczne na trasie z Krakowa do Zwardonia, Żyliny i Martina. W tym dniu o godzinie 14 –tej na dworcu głównym w Bielsku-Białej odbędzie się uroczystość powitania i inauguracji przyszłych przejazdów. Współorganizatorem tej uroczystości jest Urząd Miasta Bielsko-Biała. W obecności zaproszonych, znakomitych gości zainaugurowany zostanie projekt, któremu patronują Premier Rządu Republiki Słowacji Robert Fico, Metropolita Krakowski Ksiądz Stanisław kardynał Dziwisz, Minister Rozwoju Regionalnego Republiki Słowackiej Marian Janušek, Ambasador Republiki Słowacji w Warszawie František Ružička, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bratysławie, Prezydent Kraju Żylińskiego Juraj Blanár i Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski.
Pisemne poparcie dla projektu wyrazili Prezydent Republiki Słowackiej, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, deputowani do Parlamentu Europejskiego oraz posłowie do parlamentów obu krajów.
11 września 2008 roku Pociąg Papieski wieźć będzie przedstawicieli kościoła, władz spółek kolejowych, reprezentantów władz państwowych, samorządów 14 miast i miejscowości, instytucji i firm z regionu Śląska, Podbeskidzia i Kraju Żylińskiego.
Pociąg witać będą na stacjach występy zespołów, orkiestr i chórów. W pociągu prezentowane będą filmy popularyzujące wszystkie miejscowości biorące udział w projekcie, prezentacje ich atrakcji kulturalnych, zabytków oraz oferty turystyczne. Przewidziane są prezentacje nowych projektów, które wzmacniać będą projekt nowych przejazdów weekendowych. Na stacji Bielsko-Biała Lipnik uczestnicy pierwszego przejazdu obejrzą ekspozycję Galerii na Stacji.
15 września PKP Polskie Linie Kolejowe, Fundacja oraz PKP Przewozy Regionalne zorganizowały atrakcyjną trasę powrotu Pociągu Papieskiego: Zwardoń – Żywiec – Bielsko-Biała – Skoczów – Czechowice Dziedzice – Kraków. Mieszkańcy regionu chcący poznać walory pociągu będą mogli po zakupieniu biletu odbyć wyjątkową podróż tą trasą.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.