Młodzież pielgrzymująca do Sydney na światowe spotkanie z Papieżem podejmowana jest w australijskich diecezjach. Wydarzeniem dnia w Melbourne była w piątek (11 lipca) Msza rozesłania na stadionie Telstra Dom.
Koncelebrze przewodniczył miejscowy arcybiskup Denis Hurt. Poprzedził ją dwugodzinny koncert.
Spektakularna liturgia z wykorzystaniem nowoczesnych możliwości techniki scenicznej zmieniła melbourneński stadion Telstra Dom w potężną katedrę. W koncelebrze było ponad 60 arcybiskupów i biskupów oraz kilkuset księży prawie z całego świata.
Abp Denis Hurt podjął w homilii słowa Ewangelii o siewcy. Dni Młodzieży, począwszy od etapu w australijskich diecezjach, są czasem ewangelizacji. Ordynariusz Melbourne zachęcił udających się na spotkanie z Papieżem do otwarcia na działanie Ducha Świętego, gdyż – jak zaznaczył – Bóg działa w Kościele poprzez entuzjazm młodych ludzi.
A młodzi przybyli tu z 92 krajów. Samo Melbourne gościnnie przyjmuje w tych dniach 25 tys. pielgrzymów. Aby ułatwić dotarcie na Mszę, miasto zaoferowało darmowe przejazdy środkami komunikacji. Specjalny „Paszport pielgrzyma” zapewnia zniżki do głównych muzeów i innych atrakcji turystycznych. Gdy dodać do tego przeżycia duchowe, już teraz wrażeń jest wiele.
Australijski Kościół cieszy się odwiedzinami młodych z całego świata. Liczba wszystkich zarejestrowanych uczestników Dni Młodzieży przekroczyła 200 tys. i to mimo utrudniania procedur wizowych młodym Azjatom – mówi rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii, ks. Wiesław Słowik SI.
„Liczymy przede wszystkim, że Duch Święty rozpali serca młodych Australijczyków, że ten Kościół ożyje jeszcze bardziej, że młodzież, która nie tylko w Australii, ale w całym zachodnim świecie gdzieś trochę się gubi i nie czuje się związaną z Kościołem, odnajdzie swoją drogę i swój sposób na to, by być w Kościele, czuć się z Nim związanym, że odkryje Chrystusa na nowo” – powiedział duszpasterz australijskiej Polonii.
Każdy z ponad 800 polskich pielgrzymów przybyłych do Melbourne goszczony jest w polonijnych rodzinach. To czas otwartych serc i drzwi, czas dobroci na miarę chrześcijańskiego świadectwa.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.