Nowy cykl katechez, poświęconych Apostołowi Narodów, zainaugurował na środowej audiencji ogólnej Benedykt XVI. Skłonił go do tego rozpoczęty w ubiegłą sobotę Rok św. Pawła, upamiętniający 2000. rocznicę jego urodzin.
„W czasie tego pierwszego spotkania – powiedział Papież – chcemy rozważyć warunki, w jakich żył i działał Apostoł. Wydawałoby się, że rozważając ten temat, oddalimy się od naszych czasów, musimy przecież wniknąć w życie świata sprzed 2 tysięcy lat. Jest to prawda tylko na pozór i tylko po części, okazuje się bowiem, że pod wieloma względami dzisiejszy kontekst społeczno-kulturalny niewiele różni się od ówczesnego”. Chodzi zwłaszcza o ów tygiel tradycji, jaki stanowiło imperium rzymskie, w którym przyszło żyć i działać misjonarzowi z Tarsu.
Przede wszystkim była to kultura i religia judaistyczna, w której wzrastał, dojrzewał intelektualnie i którą gorliwie praktykował. Momentem zwrotnym w jego życiu było spotkanie z Chrystusem pod Damaszkiem. Ono zdecydowało, że Dobrą Nowinę przekazał narodom pogańskim. Misji, którą podjął, sprzyjała jego znajomość kultury hellenistycznej, rozprzestrzenionej wówczas w całym basenie śródziemnomorskim i struktura polityczno-administracyjna cesarstwa rzymskiego. Imperium to, otwarte na kulturę zagarniętych narodów, gwarantowało im bezpieczeństwo, pokój i swobodę korzystania z dobrej sieci dróg.
Korzystnym był również kontekst historii i styk kultur: judaistycznej, greckiej i rzymskiej. Pochodził z rodziny żydowskiej. Był obywatelem rzymskim. Dobrze znał kulturę grecką i filozofię stoicką. Bliscy byli mu Zenon, Seneka, Musoniusz, Epiktet. Jego apostolstwu sprzyjał także kryzys religii opartych na mitologii i kulcie świątynnym. To wszystko św. Paweł skwapliwie wykorzystał, by głosić powszechne orędzie zbawienia w Chrystusie Zmartwychwstałym, by wdrażać nowy kodeks moralny zawarty w Ewangelii i przypomnieć o obecności Boga w Słowie Bożym i Wieczerzy Pańskiej. Jego zapał i oddanie Chrystusowi pozostają dla nas niedościgłym wzorem.
Ze względu na wyjątkowe upały, które od tygodnia panują w Wiecznym Mieście, dzisiejsza audiencja odbyła się w Auli Pawła VI. Przybyło na nią 2 tysiące Polaków. Papież pozdrowił ich po polsku:
„Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Życzę, by wasz pobyt w Rzymie na początku obchodów Roku św. Pawła był dla was zachętą do poznania sylwetki Apostoła Narodów i jego dzieła. Niech jego zapał ewangeliczny przeniknie serca wasze i waszych bliskich. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.