Czy Benedykt XVI przyjedzie za rok do Łomży?

Grupa posłów PiS z Podlasia rozpoczyna starania o kolejny przyjazd papieża do Polski - pisze dziennik Polska.

Posłowie chcieliby, aby papież pojawił się w lipcu przyszłego roku w Łomży z okazji tysięcznej rocznicy męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, głównego patrona diecezji łomżyńskiej. - Gdy posłowie zgłoszą się do nas, rozpatrzymy możliwość wysłania oficjalnego zaproszenia - mówią przedstawiciele episkopatu i rządu.

Wśród pomysłodawców są m.in. wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra i sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński. - Zaczynamy w tej sprawie konsultacje z władzami polskiego Kościoła i rządem.

Musimy działać delikatnie, ale sprawnie, bo został rok, a to mało czasu - zapowiada Jarosław Zieliński. - W najbliższych dniach spotkamy się w niewielkim gronie i ustalimy, jakie działania podjąć, żeby szybko wystosować zaproszenie i żeby zostało ono przychylnie przyjęte przez Ojca Świętego.

Mniej rozmowni są przedstawiciele diecezji łomżyńskiej. Kanclerz kurii ks. Tadeusz Śliwowski pytany o plany zaproszenia papieża stwierdza: - Nie potwierdzam i nie zaprzeczam, za wcześnie, żeby o tym mówić.

Dystans zachowują też hierarchowie Kościoła. - Jak ci posłowie przyjdą ze swoją propozycją doepiskopatu, to będziemy myśleć o wysłaniu zaproszenia do Watykanu - mówi bp Tadeusz Pieronek.- Ja bardzo bym chciał, żeby papież przyjechał, ale jego wizyty planuje się z dużym wyprzedzeniem, rokto może być za mało.

Powściągliwie wypowiada się też rzecznik rządu Agnieszka Liszka. - Papież byłby mile widzianym gościem, ale sprawą zaproszenia zajmiemy się, gdy zgłoszą się do nas pomysłodawcy tej wizyty.

Zaproszenie papieża Prawo i Sprawiedliwość planowało już w ubiegłym roku. - Gdy PiS był przy władzy, posłowie tej partii z naszego regionu kilka razy spotykali się w tej sprawie z biskupem łomżyńskim Stanisławem Stefanikiem - mówi ks. Krzysztof Jurczak z Radia Nadzieja w Łomży.

Sprawą zajmował się właśnie Jarosław Zieliński, ówczesny sekretarz stanu w MSWiA. - Zacząłem przygotowania do zaproszenia papieża, ale wiele nie zdążyłem zrobić, bo przyszły wybory, po których przestaliśmy rządzić, a zapraszać papieża mogą tylko władze państwa w porozumieniu z episkopatem - mówi Zieliński.

Wynikiem właśnie tych rozmów był pomysł zorganizowania w 2009 r. wizyty Benedykta XVI w Łomży z okazji uroczystości związanych ze św. Brunonem z Kwerfurtu. Obchody rozpoczną się w czerwcu, ale najważniejsza uroczystość odbędzie się 12 lipca. - Przyjazd Ojca Świętego byłby wielkim świętem nie tylko dla diecezji, ale dla całej Polski - mówi ks. Jurczak.

Benedykt XVI był już raz w Polsce w maju 2006 r. Była to jego druga pielgrzymka zagraniczna po objęciu pontyfikatu w kwietniu 2005 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg