Encyklika społeczna, nad którą pracuje Benedykt XVI, nosi wstępny tytuł „Caritas in veritate" („Miłość w prawdzie") - ujawnił kard. Tarcisio Bertone, w wywiadzie dla włoskiej agencji APCOM.
Zaznaczył jednak, że wszystko jeszcze może się zmienić. Rozmowę z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej przeprowadzono w czasie jego niedawnego pobytu na Ukrainie.
Zapytany o postęp w pracy nad papieskim dokumentem, najbliższy współpracownik Benedykta XVI powiedział, że kosztuje go ona wiele wysiłku. „Encyklika jest w fazie opracowania, papież nie chce powtarzać oczywistych prawd społecznej nauki Kościoła, ale pragnie wnieść pewne oryginalne elementy, zgodne z wyzwaniami czasu”. „Mam tu na myśli problem globalizacji oraz inne problemy, które nurtują wspólnotę międzynarodową, jak kryzys żywnościowy i zmiany klimatyczne” - powiedział watykański sekretarz stanu.
Nie jest on w stanie przewidzieć, kiedy dokument papieski ujrzy światło dzienne. Na pewno nie wcześniej niż na jesieni. „Nie przypuszczam, byśmy zdążyli z wszystkimi przekładami na lato. Z drugiej strony, te wielkie przesłania papieża są zawsze aktualne, nie są obliczone na miesiące czy lata. Ważne jednak, aby zostały przyjęte i przełożone na konkretne postępowanie” - podkreślił kard. Bertone.
Zapytany o tytuł trzeciej encykliki Benedykta XVI, kardynał odpowiedział, że jeszcze nie wie, „czy pozostanie tytuł «Caritas in veritate». Decyzja o pierwszych słowach zapada w momencie, gdy tekst jest już ostateczny i kompletny. Nie chcę przez to powiedzieć, że tytuł będzie na pewno taki, najprawdopodobniej tak, ale może nastąpić zmiana” - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Potwierdził również, że jednocześnie papież pracuje nad drugą częścią książki o Jezusie z Nazaretu i dodał, że praca nad nią nastręcza Benedyktowi XVI mniej trudności.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.