„Caritas in veritate" - prawdopodobny tytułem nowej encykliki papieża

Encyklika społeczna, nad którą pracuje Benedykt XVI, nosi wstępny tytuł „Caritas in veritate" („Miłość w prawdzie") - ujawnił kard. Tarcisio Bertone, w wywiadzie dla włoskiej agencji APCOM.

Zaznaczył jednak, że wszystko jeszcze może się zmienić. Rozmowę z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej przeprowadzono w czasie jego niedawnego pobytu na Ukrainie.

Zapytany o postęp w pracy nad papieskim dokumentem, najbliższy współpracownik Benedykta XVI powiedział, że kosztuje go ona wiele wysiłku. „Encyklika jest w fazie opracowania, papież nie chce powtarzać oczywistych prawd społecznej nauki Kościoła, ale pragnie wnieść pewne oryginalne elementy, zgodne z wyzwaniami czasu”. „Mam tu na myśli problem globalizacji oraz inne problemy, które nurtują wspólnotę międzynarodową, jak kryzys żywnościowy i zmiany klimatyczne” - powiedział watykański sekretarz stanu.

Nie jest on w stanie przewidzieć, kiedy dokument papieski ujrzy światło dzienne. Na pewno nie wcześniej niż na jesieni. „Nie przypuszczam, byśmy zdążyli z wszystkimi przekładami na lato. Z drugiej strony, te wielkie przesłania papieża są zawsze aktualne, nie są obliczone na miesiące czy lata. Ważne jednak, aby zostały przyjęte i przełożone na konkretne postępowanie” - podkreślił kard. Bertone.

Zapytany o tytuł trzeciej encykliki Benedykta XVI, kardynał odpowiedział, że jeszcze nie wie, „czy pozostanie tytuł «Caritas in veritate». Decyzja o pierwszych słowach zapada w momencie, gdy tekst jest już ostateczny i kompletny. Nie chcę przez to powiedzieć, że tytuł będzie na pewno taki, najprawdopodobniej tak, ale może nastąpić zmiana” - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Potwierdził również, że jednocześnie papież pracuje nad drugą częścią książki o Jezusie z Nazaretu i dodał, że praca nad nią nastręcza Benedyktowi XVI mniej trudności.

«« | « | 1 | » | »»

Autopromocja