Po zakończeniu audiencji ogólnej Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami Ośrodka Dialogu Międzyreligijnego Islamskiej Organizacji Kultury i Relacji z Iranu.
Wzięli oni udział w sympozjum współorganizowanym przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. Tematem spotkania była kwestia wiary i rozumu w obu religiach.
W wydanym na zakończenie sympozjum komunikacie wymieniono szereg zbieżności między islamem a chrześcijaństwem. Zaznaczono, że zarówno wiara, jak i rozum są darami Boga. Obie te rzeczywistości nie są agresywne ani nie powinny być angażowane po stronie przemocy, choć niestety czasem ma to miejsce. Te przypadki nie mogą jednak stawiać w wątpliwość ani rozumu, ani wiary – czytamy w dokumencie. Obie strony dialogu uznają potrzebę dalszej współpracy na rzecz wspierania autentycznej religijności i duchowości, ochrony symboli uważanych za święte oraz promowania wartości moralnych.
„Chrześcijanie i muzułmanie powinni opowiedzieć się za tolerancją, akceptacją różnic, a mając świadomość tego co wspólne, powinni za to dziękować Bogu – stwierdza komunikat. – Jedni i drudzy są wezwani do wzajemnego poszanowania, a tym samym powinni potępić szydzenie z religijnych przekonań”. Uczestnicy sympozjum zwracają uwagę, że w mówieniu o religii należy unikać uogólnień ignorujących kontekst historyczny. Nie wolno także dokonywać ocen jedynie w oparciu o oderwane cytaty ze świętych ksiąg obu religii. „Całościowa wizja oraz odpowiednie metody wyjaśniające są konieczne dla właściwego zrozumienia religii” – czytamy w komunikacie.
Następne, siódme już z kolei sympozjum chrześcijańsko-muzułmańskie odbywające się z inicjatywy irańskiego Ośrodka Dialogu Międzyreligijnego Islamskiej Organizacji Kultury i Relacji, zostanie zorganizowane w ciągu dwóch najbliższych lat w Teheranie.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.