Po zakończeniu audiencji ogólnej Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami Ośrodka Dialogu Międzyreligijnego Islamskiej Organizacji Kultury i Relacji z Iranu.
Wzięli oni udział w sympozjum współorganizowanym przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. Tematem spotkania była kwestia wiary i rozumu w obu religiach.
W wydanym na zakończenie sympozjum komunikacie wymieniono szereg zbieżności między islamem a chrześcijaństwem. Zaznaczono, że zarówno wiara, jak i rozum są darami Boga. Obie te rzeczywistości nie są agresywne ani nie powinny być angażowane po stronie przemocy, choć niestety czasem ma to miejsce. Te przypadki nie mogą jednak stawiać w wątpliwość ani rozumu, ani wiary – czytamy w dokumencie. Obie strony dialogu uznają potrzebę dalszej współpracy na rzecz wspierania autentycznej religijności i duchowości, ochrony symboli uważanych za święte oraz promowania wartości moralnych.
„Chrześcijanie i muzułmanie powinni opowiedzieć się za tolerancją, akceptacją różnic, a mając świadomość tego co wspólne, powinni za to dziękować Bogu – stwierdza komunikat. – Jedni i drudzy są wezwani do wzajemnego poszanowania, a tym samym powinni potępić szydzenie z religijnych przekonań”. Uczestnicy sympozjum zwracają uwagę, że w mówieniu o religii należy unikać uogólnień ignorujących kontekst historyczny. Nie wolno także dokonywać ocen jedynie w oparciu o oderwane cytaty ze świętych ksiąg obu religii. „Całościowa wizja oraz odpowiednie metody wyjaśniające są konieczne dla właściwego zrozumienia religii” – czytamy w komunikacie.
Następne, siódme już z kolei sympozjum chrześcijańsko-muzułmańskie odbywające się z inicjatywy irańskiego Ośrodka Dialogu Międzyreligijnego Islamskiej Organizacji Kultury i Relacji, zostanie zorganizowane w ciągu dwóch najbliższych lat w Teheranie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.