Stolica Apostolska zawarła dwustronne porozumienie z Księstwem Andory. Dokument podpisano 17 marca 2008 r. w Watykanie w obecności kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone i szefa rządu tego pirenejskiego kraju Alberta Pintata.
Jak przypomniano w wydanym przy tej okazji komunikacie, porozumienie umacnia tradycyjnie dobre stosunki państwo-Kościół, jako że od ponad siedmiuset lat „współksięciem” Andory jest biskup hiszpańskiej diecezji Urgell.
Od 1993 r. w kraju tym obowiązuje nowa konstytucja, która podtrzymuje tradycyjny, sięgający 1278 r. system „współksięstwa” (drugim „współksięciem” jest prezydent Francji). Ustawa zasadnicza określa Andorę jako „państwo niepodległe, demokratyczne i socjalne”. Umowa zawarta ze Stolicą Apostolską ustala takie kwestie, jak status „współksięcia” - biskupa Urgell i Kościoła katolickiego, kwestia małżeństw kanonicznych, nauczania religii w szkołach oraz sprawy ekonomicznego funkcjonowania instytucji kościelnych. Porozumienie wejdzie w życie po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.