Od kilku do kilkunastu tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy „Sydney w Warszawie". Spotkanie trwać będzie od 18 do 20 lipca w duchu Światowych Dni Młodzieży i w łączności satelitarnej z Benedyktem XVI, który przebywać będzie w tym czasie na XXIII ŚDM w Sydney.
Jak podkreśla ks. Bogusław Jankowski, koordynator przygotowań z ramienia archidiecezji warszawskiej, spotkanie składać się będzie zasadniczo z trzech części – rekolekcji poprzedzających właściwe Dni Młodzieży, ewangelizacji oraz czuwania z Benedyktem XVI. Głównymi organizatorami spotkania są wspólnoty Emmanuel i Chemin Neuf, działające na zaproszenie metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza.
„Wspólnota Emmanuel już od wielu lat – począwszy jeszcze od spotkania w Toronto organizowała Światowe Dni Młodzieży w Wadowicach – w łączności z tymi, które odbywały się w różnych miejscach na świecie z udziałem Ojca Świętego. Dlatego abp Nycz zdecydował się powierzyć to zadanie właśnie tej wspólnocie” – podkreśla ks. Jankowski. Przypomina, że ŚDM zorganizowane zostaną w stolicy Polski po raz pierwszy.
W tygodniu poprzedzającym spotkanie młodzieży odbędą się kilkudniowe rekolekcje dla młodych, którzy pragną najaktywniej przeżyć warszawskie ŚDM, a także włączyć się w ewangelizację. W Niepokalanowie rekolekcje dla ok. 2 tys. osób prowadzić będzie Wspólnota Emmanuel, a w Wolborzu, dla kilkuset młodych – Chemin Neuf. W Niepokalanowie zorganizowana zostanie również osobna grupa dla gimnazjalistów.
„Będą to przede wszystkim młodzi związani ze wspólnotami organizującymi spotkanie, ale też inni – którzy pragną przeżyć rekolekcje w czasie wakacji i przygotować się do ewangelizacji rówieśników” – mówi ks. Jankowski.
W piątek, 18 lipca w całej Warszawie odbędzie się ewangelizacja. Oprócz uczestników przygotowania włączą się w nią jeszcze inni młodzi, m.in. z Odnowy w Duchu Świętym i Neokatechumenatu. „Spodziewamy się w sumie kilku tysięcy ewangelizatorów” – zaznacza ks. Jankowski.
Ewangelizatorzy rozlokowani będą w różnych dzielnicach miasta. Będą zapraszali na adorację Najświętszego Sakramentu w pobliskich kościołach, gdzie będzie można również skorzystać z sakramentu pokuty. Wręczać też będą ulotki zapraszające na spotkanie w łączności z młodymi zgromadzonymi wraz z Benedyktem XVI w Australii.
Spotkanie to rozpocznie się już w sobotę 19 lipca przed południem na skwerze Cubryny na tyłach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, nad tunelem, który ciągnie się wzdłuż Wisły. Wstęp na spotkanie jest wolny – przyjść może każdy.
Wszystko rozpocznie się o godz. 10 bezpośrednią transmisją z Sydney, gdzie w tym czasie odbywać się będzie nocne czuwanie z Benedyktem XVI. Po ok. dwugodzinnej transmisji przewidziane są konferencje, grupy dzielenia, rozmaite warsztaty, występy, gry i zabawy a także czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Przewidziane są również posiłki.
O godz. 19 rozpocznie się wieczorne czuwanie z koncertami pieśni uwielbienia i świadectwami. O północy przewidziana jest transmisja Mszy św. z Sydney, której przewodniczyć będzie Benedykt XVI. W Australii będzie wówczas godzina 10 rano. Po Eucharystii wszyscy zebrani zaproszeni są na przekąskę wojskową, a aż do rana trwać będą występy rozmaitych zespołów muzycznych.
Jak podkreśla ks. Jankowski, już niebawem, prawdopodobnie jeszcze w kwietniu ruszy akcja informacyjna związana ze spotkaniem. Przewidziane są m.in. bilboardy i specjalny list abp. Nycza do młodych archidiecezji.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.