Czym jest życie? Czym jest śmierć? Jak żyć, jak umrzeć? - te pytania Benedykt XVI podjął także, odwiedzając rano Międzynarodowe Centrum Młodzieżowe św. Wawrzyńca w pobliżu Watykanu. W improwizowanej homilii Papież mówił o dwóch wymiarach życia: biologicznym i duchowym.
Pierwszy, choć dla człowieka niezbędny, nie zaspokaja wszystkich jego potrzeb. Nawet gdyby nauka odkryła eliksir nieśmiertelności, zapewniający fizyczną nieśmiertelność, nie zdoła tym ugasić najgłębszych ludzkich pragnień i aspiracji – zauważył Papież. Jako istota chcąca poznać wszystko, człowiek dąży do nieskończoności, nawiązuje relacje przyjaźni i miłości. Poza wymiarem poznawczym istnieje nieodłączny od niego wymiar miłości, poprzez który człowiek zbliża się do źródła życia.
„Pić ze źródła życia i wejść w komunię z Nieskończoną Miłością, która jest źródłem życia, oznacza pozostawanie w komunii z samym życiem oraz przekroczenie progu śmierci, gdyż i po niej żyjemy życiem prawdziwym – mówił Papież. – Ojcowie Kościoła nazywali Eucharystię lekarstwem nieśmiertelności. I tak właśnie jest. W Eucharystii wchodzimy we wspólnotę ze zmartwychwstałym Ciałem Chrystusa. Wchodzimy w przestrzeń życia po zmartwychwstaniu. Pozostajemy w komunii z tym Ciałem, które ożywia życie nieśmiertelne. W ten sposób na zawsze pozostajemy w przestrzeni samego życia”.
Benedykt XVI nawiązał do tragicznych doświadczeń jeńców wojennych, którzy byli w Rosji po więcej niż 10 lat, cierpiąc zimno i głód. Po powrocie przyznawali oni, że zdołali przeżyć, gdyż wiedzieli, że ktoś na nich czeka.
„Oczekująca miłość była lekarstwem życia na wszelkie zło – powiedział Ojciec Święty. – Wszyscy jesteśmy oczekiwani. Bóg nas oczekuje. I nie tylko oczekuje: jest obecny i prowadzi nas za rękę. Podejmijmy tę Bożą dłoń, prośmy go o prawdziwe życie w obfitości, abyśmy i naszym współczesnym mogli przekazać prawdziwe życie, życie w obfitości”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.