Przemówienie z 10 stycznia 2008 r. Ojca Świętego do rzymskich władz regionalnych, prowincjalnych i miejskich włoskie media zinterpretowały fałszywie. Uznały je za ostrą krytykę administratorów Wiecznego Miasta, które Benedykt XVI miałby rzekomo winić za pogłębiającą się nędzę i degradację.
„Taka polityczna instrumentalizacja budzi zdumienie – oświadczyło 11 stycznia watykańskie biuro prasowe. – Papież nie miał bynajmniej zamiaru niedoceniać działań socjalnych, podejmowanych przez władze miasta i regionu z godnym uznania zaangażowaniem”.
W komunikacie przypomniano, że jako Biskup Rzymu przy różnych okazjach, także we wczorajszym przemówieniu, wskazywał on na inicjatywy podejmowane dla dobra mieszkańców. Nie mógł jednak pominąć pewnych pilnych problemów ludzkich, w sprawie których wiele osób do niego się zwraca. Rozwiązanie tych kwestii wymaga udziału wszystkich. „Ze strony Kościoła, jak zapewnił Ojciec Święty, nie zabraknie wkładu i współpracy” – stwierdza Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.