Prawosławny patriarcha Konstantynopola planuje swą kolejną wizytę w Rzymie. Bartłomiej I poinformował agencję katolicką AsiaNews, że 6 marca 2008 r. spotka się z Benedyktem XVI. Będzie też na Papieskim Instytucie Studiów Wschodnich, gdzie studiował jako jeden z pierwszych prawosławnych stypendystów w dziejach tej uczelni i uzyskał przed 40 laty doktorat z prawa kanonicznego.
Patriarcha Ekumeniczny rozmawiał z dziennikarzami 6 stycznia przy okazji poświęcenia wody w uroczystość Objawienia Pańskiego. Prawosławni Grecy świętują ją w tym samym terminie, co chrześcijanie zachodni. Synod Greckiego Kościoła Prawosławnego przyjął już w 1924 r. obchodzenie świąt stałych – w tym Bożego Narodzenia i Epifanii – zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, zaś ruchomych z Wielkanocą – według kalendarza juliańskiego.
Stosują się do tego również patriarchat Konstantynopola oraz Cerkiew rumuńska i bułgarska, a także część parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W Stambule ceremonia poświęcenia wody odbyła się nad zatoką Złotego Rogu, nieopodal siedziby patriarchatu. Bartłomiej I przewodniczy jej tam dorocznie już od 2003 r. Prócz wiernych obecni byli przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich i korpusu dyplomatycznego oraz turecka policja. Strzegła ona przed powtarzającymi się w ubiegłych latach prowokacjami ekstremistycznej organizacji Szarych Wilków. Tym razem po raz pierwszy do podobnych incydentów nie doszło.
Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia miał też 6 stycznia wywiad dla zbliżonego do rządu dziennika „Zaman”. Wyraził w nim nadzieję, że władze tureckie uznają w obecnym roku tytuł Patriarchy Ekumenicznego i zezwolą na ponowne otwarcie szkoły teologicznej w Chalki. Wyjaśnił, że wspomniany tytuł, używany od VI wieku, nie ma charakteru politycznego. Oznacza pierwsze miejsce wśród Kościołów prawosławnych na świecie. Gdy któryś z nich nie potrafi sam rozwiązać swych problemów, zwraca się o pomoc do Patriarchatu Ekumenicznego. Bartłomiej I podziękował też władzom tureckim za zezwolenie na sprawowanie liturgii w cerkwi św. Mikołaja w Mirze i za dotację wysokości 30 tys. euro, otrzymaną od ministerstwa kultury na odnowienie tej świątyni.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.