Po raz pierwszy w swej 477-letniej historii jezuici wybiorą nowego generała kiedy sprawujący ten urząd złożył rezygnację. Dotychczas funkcja ta była sprawowana dożywotnio.
7 stycznia rozpoczyna się w Rzymie Kongregacja Generalna największego na świecie katolickiego zakonu męskiego. W jej trakcje zostanie wybrany następca 79-letniego przełożonego generalnego o. Petera-Hansa Kolvenbacha, Holendra.
Przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego, dzięki swoim wpływom i od koloru sutanny nazywany jest "czarnym papieżem" i wybierany jest dożywotnio. Zostanie wybrany podczas głosowania przypominającego papieskie konklawe, bez listy kandydatów, frakcji i walki przedwyborczej.
Ojciec Peter-Hans Kolvenbach, aktualny przełożony i 28 następca św. Ignacego, wkrótce ukończy 80 rok życia. Stał na czele Towarzystwa Jezusowego przez przeszło 24 lata. Wcześniej prawie 25 lat spędził w Libanie.
W najbliższy poniedziałek 226 delegatów z wszystkich prowincji zakonu spotkają się w Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego przy Borgo Santo Spirito. W Kongregacji Generalnej biorą udział przedstawiciele całego zakonu. Na kongregację ma z zasady przybyć z każdej prowincji jej przełożony, a liczba innych przedstawicieli uzależniona jest od liczby członków poszczególnych prowincji. Z Indii, gdzie jest najwięcej członków Towarzystwa Jezusowego przyjedzie 4 delegatów, podobnie z USA i Hiszpanii. Z naszego kraju przyjadą, z Prowincji Polski Południowej, o. Krzysztof Dyrek, prowincjał, o. Tadeusz Hajduk i o. Jerzy Sermak, z Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej: o. Dariusz Kowalczyk, prowincjał, oraz o. Tomasz Kot i o. Leszek Mądrzyk. W Kongregacji weźmie udział także asystent Europy Wschodniej, o. Adam Żak.
Po wysłuchaniu opinii swoich doradców i za zgodą Ojca Świętego, o. Kolvenbach przedłoży Kongregacji Generalnej swoje zrzeczenie się pełnionej funkcji. Nowym generałem zostanie ten zakonnik, który zbierze 110 głosów. O wyborze nowego przełożonego jako pierwszy zostanie poinformowany papież. Przypomina się, że w 1983 r. o. Kolvenbach osiągnął wymaganą liczbę głosów już w pierwszej turze głosowania.
Po wyborach Kongregacja Generalna podejmie dyskusję nad tematami zasugerowanymi przez komisję przygotowawczą. Dotyczyć one będą najważniejszych zadań stojących przed zakonem m. in. formacją i powołaniami zakonnymi.
Jezuici to obecnie 19.216 zakonników, w tym 657 Polaków.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.