Stolica Apostolska o zadaniach ONZ w dziedzinie praworządności

Stolica Apostolska jest przekonana, że Narody Zjednoczone powinny dążyć do zaprowadzenia praworządności na całym świecie. Oświadczenie tej treści złożył podczas 62. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ abp Celestino Migliore.

Przedstawiciel Watykanu zauważył, że praworządność stwarza mechanizmy wspierające sprawiedliwość i pokój, pozwala na budowanie stabilnej gospodarki oraz chroni godność każdej osoby ludzkiej, niezależnie od jej statusu. W życiu społeczności międzynarodowej zapewnia wszystkim państwom możność wyrażania swych słusznych niepokojów jako równym wśród równych.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podkreślił istotną rolę ONZ w tworzeniu i wprowadzaniu w życie traktatów międzynarodowych. Egzekwując te porozumienia Narody Zjednoczone muszą być neutralnym arbitrem oraz szanować intencje umawiających się stron. Pierwszorzędnym obowiązkiem poszczególnych państw jest natomiast przestrzeganie traktatów zarówno na szczeblu krajowym jak międzynarodowym. Ma to ogromne znaczenie dla budowy zaufania, zwłaszcza w dziedzinie rozbrojenia. Abp Migliore zaapelował o stosowanie norm prawnych także w sytuacji wyjątkowego zagrożenia, jakim jest terroryzm.

Stolica Apostolska jest przekonana, że debata o ustawodawstwie międzynarodowym powinna zmierzać do jasnego orzeczenia, iż suwerenności nie można rozumieć jako prawa absolutnego. Oznacza ona natomiast odpowiedzialność za działanie na rzecz dobra obywateli. Poprzez tworzenie norm prawnych, arbitraż i debaty prawnicze, a także stanowienie koniecznych zabezpieczeń ONZ powinna działać na rzecz rządów prawa w każdym zakątku ziemi – stwierdził abp Migliore.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama