Msze św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, koncerty oraz apel młodych - to główne elementy obchodów Dnia Papieskiego w Warszawie. Przed kościołami i na ulicach miasta wolontariusze prowadzą zbiórkę na rzecz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Głoszenie wielkości Boga oraz nieustanne dziękowanie stanowi istotę życia chrześcijańskiego - podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk podczas porannej Mszy św. w warszawskim kościele pw. Świętego Krzyża.
„Być wdzięcznym, a mamy komu w naszym całym życiu być wdzięczni, to wspaniały gest miłości. To odpowiedź miłością na miłość. Mówi o tym Jezus Chrystus, że głoszenie wielkości Boga i dziękowanie stanowi istotę życia chrześcijańskiego. Wdzięczność jest także czymś istotnym w misji Kościoła, chrześcijaństwa i każdego wierzącego” – powiedział abp Józef Kowalczyk.
Podczas Eucharystii w katedrze św. Jana Chrzciciela abp Józef Michalik przypomniał w homilii jaki sens Dnia Papieskiego.
„Na dzisiejszy Dzień Papieski składa się wiele elementów: pamięć o Janie Pawle II, myśl o jego beatyfikacji, chęć poznania lub przypomnienia jego bogatego i wszechstronnego nauczania, ale przede wszystkim modlitwa, udział we Mszy św., wspólna komunia święta jako sięgnięcie po pokarm, który był jego pokarmem i dał mu życie wieczne” – powiedział abp Józef Michalik.
W ramach obchodów VII Dnia papieskiego zaplanowano również Galowy koncert na Placu Piłsudskiego z udziałem polskich artystów. Oficjalne obchody zakończy uroczysta Msza św. w kościele akademickim św. Anny pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza. Następnie młodzież poprowadzi "Apel z Ojcem Świętym" na Placu Zamkowym.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.