Ponad 160 tys. pielgrzymów z całej Brazylii nawiedziło narodowe sanktuarium maryjne w Aparecidzie. Święto patronki kraju, będące dniem wolnym od pracy, ustanowione zostało w 1980 r. bezpośrednio po konsekracji świątyni przez Jana Pawła II.
Centralną Mszę św. sprawował 12 października miejscowy ordynariusz i zarazem pełniący funkcję przewodniczącego Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej - abp Raymundo Damasceno de Assis. Kard. Eugenio de Araujo Sales, emerytowany arcybiskup Rio de Janeiro, podkreślił znaczenie pielgrzymowania i zaznaczył, że „wszyscy, którzy pielgrzymują do Domu Matki powracają pokrzepieni i szczęśliwi”. Na terenie całego kraju sprawowane były uroczyste Msze św. ku czci Patronki Brazylii.
Ponieważ tego dnia obchodzony jest również Dzień Dziecka, wielu pasterzy w swoich wystąpieniach liturgicznych brało w obronę najmłodszych Brazylijczyków. Abp Orlando Brandes z Londrina, w stanie Paraná, wystąpił w obronie poczętych dzieci. Hierarcha przypomniał aktualnie obowiązujące tutaj prawa dziecka. Spośród nich wymienił: „prawo do urodzenia w rodzinie, atmosfery rodzinnej, gwarancji ochrony życia, a także prawo do miłości, wychowania i religii”.
Tradycyjnym już zwyczajem w sobotę i niedzielę nawiedzi Sanktuarium w Aparecidzie (mogące pomieścić 40 tys. wiernych) o wiele większa liczba pielgrzymów, aniżeli to było 12 października.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.