Nie ma żadnej "czwartej tajemnicy fatimskiej". Takie oświadczenie złożył sędziwy arcybiskup Loris Capovilla, były osobisty sekretarz Jana XXIII, podczas piątkowej prezentacji książki kardynała Tarcisio Bertone pt. "Ostatnia tajemnica fatimska" na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie.
Watykański sekretarz stanu opisuje w niej swoje spotkania z siostrą Łucją Dos Santos, ostatnią z trójki pastuszków, którym 13 maja 1917 r. ukazała się Matka Boża. Dementuje w niej pogłoski, jakoby nie cała tajemnica została ujawniona w 2000 roku na życzenie Jana Pawła II. "Nigdy nie przyszło mi do głowy, że mogłaby być jakaś «czwarta tajemnica». Nikt mi o tym nie mówił, ani ja nie mówiłem niczego podobnego" - powiedział w nagranym na wideo oświadczeniu abp Capovilla.
Obecny na spotkaniu pisarz Vittorio Messori wyraził publiczne ubolewanie, że należał kiedyś do grona "niedowiarków", którzy podejrzewali, że nie wszystko zostało powiedziane o "trzeciej tajemnicy". "Nie mogę zgadzać się z tymi, którzy twierdzą, że władze Kościoła dopuszczają się manipulacji"- stwierdził Messori.
Prezentacja rozpoczęła się małym skandalem. Przybyły na nią dziennikarz katolicki Antonio Socci został usunięty z sali przez watykańskich żandarmów, ponieważ, jak zapowiedział, zamierzał postawić kardynałowi Bertone "kłopotliwe pytanie". Socci od dawna twierdzi, że Watykan nie ujawnił w całości trzeciej tajemnicy fatimskiej. Jego zdaniem, ukryty został ten jej fragment, który mówił o apostazji samego Kościoła. Swoją teorię przedstawił w książce, zatytułowanej "Czwarta tajemnica fatimska". Miał ją z sobą, kiedy usiłował dostać się do auli Uniwersytetu Urbanianum.
Pod pretekstem,, że watykański sekretarz stanu nie będzie udzielać wywiadów, żandarmi wyprowadzili dziennikarza z budynku. "To nie jest Kościół dialogu, lecz monologu", powiedział po tym Antonio Socci. Twierdzi on, iż jest w posiadaniu innej wypowiedzi byłego sekretarza Jana XXIII, z 21 czerwca 2007, w której miał stwierdzić, że "oprócz czterech stroniczek było coś jeszcze, jakiś załącznik". O incydencie na Urbanianum pisała wczorajsza prasa.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.