Rozpoczynająca się 7 września papieska podróż do Austrii będzie przede wszystkim pielgrzymką na 850-lecie sanktuarium w Mariazell, nie tyle zaś zwyczajną wizytą pasterską. Dlatego nie odbędą się w czasie niej typowe dla takich wizyt spotkania ekumeniczne i międzyreligijne - powiedział 29 sierpnia na konferencji prasowej w Wiedniu kard. Christoph Schönborn.
Wiedeński arcybiskup podkreślił jednak, że nie będzie ona pozbawiona akcentów ekumenicznych. Papież skieruje przesłanie na zbiegające się z jego podróżą do Austrii III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne w Sybinie w Rumunii. Temat tego spotkania brzmi: „Światło Chrystusa oświeca wszystkich. Nadzieja na odnowę i jedność w Europie”. Przed dwoma tygodniami (18 sierpnia) arcybiskup Wiednia był razem z bp. Egonem Kapellarim w Castelgandolfo. Benedykt XVI powiedział im wówczas, że przygotował już przesłanie do uczestników Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego.
Na konferencji prasowej kard. Schönborn nawiązał też do chwili refleksji Ojca Świętego razem z naczelnym rabinem Wiednia Paulem Chaimem Eisenbergiem przy pomniku ofiar zagłady austriackich Żydów na Judenplatz. Będzie to jeden z pierwszych punktów programu papieskiej podróży, zaraz po powitaniu na wiedeńskim lotnisku i modlitwie przy kolumnie maryjnej na placu Am Hof. Arcybiskup stolicy Austrii zwrócił uwagę na znaczenie tego gestu, dającego się poniekąd porównać z wizytą w Oświęcimiu. To przecież w Wiedniu twórca syjonizmu Theodor Herzl napisał swą książkę o państwie żydowskim, ale też ktoś taki, jak Adolf Hitler, zaczerpnął tam wiele ze swych obłędnych idei antysemickich.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.