Stan przygotowań do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które tym razem odbędą się w Sydney, w rozmowie z Naszym Dziennikiem przedstawił ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży.
- Już niecały rok dzieli nas od kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które tym razem odbędą się w Sydney. Jak wyglądają przygotowania do nich od polskiej strony?
- Światowe Dni Młodzieży w Australii odbędą się rzeczywiście już za niecały rok. Do tego wydarzenia pozostało zaledwie trzysta dwadzieścia pięć dni... Centralne spotkania z udziałem Ojca Świętego odbędą się od 14 do 20 lipca 2008 roku. Przygotowania już od dawna idą pełną parą... Przede wszystkim zostały nawiązane oficjalne kontakty ze stroną australijską. Razem z ks. bp. Henrykiem Tomasikiem, który jest krajowym duszpasterzem młodzieży, oraz Tomkiem Stephanem, delegatem polskiej młodzieży, byliśmy w Australii z oficjalną wizytą roboczą. Odbyliśmy tam m.in. rozmowy w komitecie organizacyjnym w Sydney, nawiedziliśmy siedem diecezji, które otwierają się na przyjęcie polskich grup, a także nawiązaliśmy bardzo dobre kontakty i relacje z tamtejszą Polską Misją Katolicką. Przez kilka dni mieszkaliśmy u głównego gospodarza przyszłorocznego spotkania ks. kard. George'a Pella, arcybiskupa Sydney. Pomocą nie do przecenienia okazali się polscy księża pracujący w tamtejszym środowisku, szczególnie ks. Wiesław Słowik SJ, rektor PMK w Australii, Księża Chrystusowcy z księdzem prowincjałem Tadeuszem Przybylakiem na czele oraz Księża Zmartwychwstańcy i Ojcowie Paulini. Mamy nadzieję, że te kontakty i spotkania zaowocują dla dobra naszej polskiej młodzieży ożywieniem wiary i entuzjazmu w tamtejszych parafiach.
Gros prac związanych z przygotowaniem Sydney to jednak to wszystko, co dzieje się tu, na miejscu, w Polsce. Jako biuro krajowe współpracujemy przede wszystkim z 41 koordynatorami diecezjalnymi. Księża biskupi powołali bowiem we wszystkich polskich diecezjach koordynatorów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Jest to mocna ekipa kapłanów zatroskanych o to, aby jak najlepiej zaprezentować Polskę na spotkaniu w Australii. W tym gronie odbyło się już kilka spotkań. Kolejne, najbliższe zaplanowano na 20 września w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Koordynatorzy rejestrują grupy, przyjmują uczestników oraz przygotowują ich od strony duchowej. Nawiązaliśmy także współpracę z Ambasadą Australii w Polsce i z biurami podróży. Jest w trakcie opracowywania plan wizowania naszych uczestników i zasady przeprowadzenia tego procesu. Trwa poszukiwanie jak najbardziej dogodnych i tanich połączeń lotniczych między Polską a Australią. Część grup decyduje się na wykupienie wycieczek turystycznych. Tak więc niecały rok przed Światowymi Dniami Młodzieży w Sydney szmat pracy został wykonany, choć spraw, które jeszcze czekają w kolejce, jest bardzo wiele. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować polskie grupy do tego wyjazdu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.