Stan przygotowań do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które tym razem odbędą się w Sydney, w rozmowie z Naszym Dziennikiem przedstawił ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży.
- Ilu Polaków z kraju zamierza się udać do dalekiej przecież Australii?
- Wydaje się, że w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney weźmie udział rzeczywiście dosyć duża liczba Polaków. Początkowo myśleliśmy, że będzie to 500, może 1000 osób, natomiast na chwilę obecną mamy już zapisanych ponad 2 tys. młodych Polaków. Oczywiście część z tych osób zgłasza się przez różne ruchy i wspólnoty działające w Kościele, ale również dość liczne są już grupy tworzone przy poszczególnych koordynatorach diecezjalnych. Stąd myślę, że ta liczba może jeszcze się zwiększyć. Modlimy się tylko, aby nie zabrakło nam miejsc w samolotach.
- Czy jak zawsze do Sydney wyruszą również wolontariusze z Polski?
- Tak, z pewnością. Zainteresowanie posługą w wolontariacie jest zawsze bardzo duże. Wielu młodych chce służyć ochotnym sercem tak wielkiej sprawie, jaką są Światowe Dni Młodzieży. Trzeba jednak pamiętać, że tym razem nasze polskie biuro nie prowadzi odrębnej kwalifikacji do wolontariatu. Wszyscy chętni mogą i powinni zgłaszać się bezpośrednio przez australijską stronę Światowych Dni Młodzieży w Sydney: www.wyd2008.org. Jest tam specjalny formularz, za pośrednictwem którego można wyrazić chęć uczestnictwa w tym wydarzeniu jako wolontariusz. Trzeba mieć ukończone 18 lat i oczywiście samemu zapewnić sobie transport. W Światowych Dniach Młodzieży w Sydney ma posługiwać 8 tys. wolontariuszy zarówno z Australii, jak i z innych krajów świata. Zachęcamy chętnych młodych Polaków, aby również w taki sposób chcieli włączyć się w to wydarzenie.
- Zawsze Światowe Dni Młodzieży poprzedzane były programem duchowego przygotowania młodych. Czy obecnie również taki program jest realizowany?
- Przygotowanie duchowe do spotkania w Sydney trwa od kilku miesięcy. Przez diecezjalnych duszpasterzy młodzieży został opracowany specjalny program, nazwany w skrócie "10 etapów". Nosi on tytuł "Wyzwolić prawdę, miłość, moc świadectwa". W programie tym, w myśl wskazań Ojca Świętego, rozważana jest przede wszystkim rola i misja Ducha Świętego w życiu młodego chrześcijanina. W roku 2006 była to myśl o Duchu prawdy, w roku 2007 o Duchu miłości, a w 2008 o Duchu mocy i świadectwa. Materiały przygotowania duchowego zamieszczone zostały w biuletynie "Święto Młodych trwa bez końca" wydawanym przez Krajowe Biuro ŚDM. Dostępne są również na stronie internetowej: www.sydney2008.pl.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.