Cudu przypisywanego wstawiennictwu s. Marty Marii Wieckiej dotyczy jeden z 16 dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, promulgowanych 6 lipca z upoważnienia Papieża. Benedykt XVI przyjął na audiencji prefekta tej dykasterii, kard. José Saraivę Martinsa.
Proces beatyfikacyjny zmarłej 103 lata temu w Śniatyniu koło Stanisławowa szarytki zakończył się na szczeblu diecezji lwowskiej w r. 1998. Akta przekazano wówczas Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po 6 latach (20 grudnia 2004 r.) wydała ona dekret o heroiczności cnót, a dziś potwierdziła cud za wstawiennictwem Sługi Bożej. Mówi przełożona krakowskiej prowincji szarytek, s. Krystyna Jarosz:
„S. Marta Wiecka wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Krakowie, w 1892 r. W zgromadzeniu przeżyła 12 lat. Służyła chorym w szpitalach we Lwowie, w Podhajcach, w Bochni. Ostatnią jej placówką był szpital w Śniatyniu, obecnie na terytorium Ukrainy. S. Marta zmarła w 1904 r., w wieku 30 lat. Oddała życie za pielęgniarza, ojca rodziny, którego zastąpiła przy dezynfekcji pomieszczenia po osobie chorej na tyfus. Naszym pragnieniem jest, aby beatyfikacja była na Ukrainie. Tam, na śniatyńskim cmentarzu znajduje się jej grób. Otaczany przez wiernych niezwykłą czcią stał się on niejako symbolem ekumenizmu, gdyż modlą się przy nim ludzie różnych wyznań i narodowości”.
Z innych promulgowanych dziś dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych 6 dotyczy cudów przypisywanych wstawiennictwu dwojga błogosławionych i czworga sług Bożych. Włoch bł. ks. Gaetano Errico, Szwajcarka bł. Maria Bernarda Bütler oraz dwie sługi Boże – Niemka i Wenezuelka – to założyciele zgromadzeń zakonnych. W tej grupie jest też włoska szarytka i świecki Argentyńczyk, uczeń szkół salezjańskich.
Kolejny dekret tej dykasterii stwierdza męczeństwo bł. Antonio Primaldo i jego 800 towarzyszy. Były to osoby świeckie, które w r. 1480 poniosły śmierć z ręki Turków w Otranto na południu Włoch, nie chcąc zaprzeć się wiary.
Natomiast pozostałych 8 dekretów dotyczy heroiczności cnót tyluż sług Bożych. Czworo z nich było Włochami: kardynał, ksiądz i dwie zakonnice. Pozostali pochodzili z Filipin – zakonnica, z Francji – ojciec rodziny, oraz dwie z Niemiec – zakonnica i nawrócona z judaizmu matka rodziny.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.