Rzym: Zmarł kard. Felici

W wieku 87 lat zmarł 17 czerwca w Rzymie kard. Angelo Felici. Większość swego życia poświęcił służbie w dyplomacji watykańskiej.

Zmarły purpurat studia w Papieskiej Akademii Kościelnej podjął jeszcze jako subdiakon, w wieku 22 lat, a pracę w sekretariacie stanu w roku 1945. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych był nuncjuszem w Holandii, a w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych reprezentował Ojca Świętego w Portugalii i we Francji.

W 1988 r. Angelo Felici został włączony do kolegium kardynalskiego i mianowany prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Funkcję tę sprawował przez siedem lat. Następnie do roku 2000 kierował Papieską Komisją „Ecclesia Dei”, której Jan Paweł II powierzył zadanie pomagania duchownym związanym z ruchem tradycjonalistycznym w nawiązaniu pełnej jedności z Następcą Piotra.

Na wieść o śmierci purpurata Ojciec Święty wystosował telegramy kondolencyjne na ręce dziekana kolegium kardynalskiego, kard. Angelo Sodano oraz biskupa Velletri, diecezji, z której pochodził kard. Felici. Podkreślił w nich jego wieloletnią i ofiarną służbę Stolicy Apostolskiej. Papież zapewnił o swych modlitwach.

Uroczystości pogrzebowe kard. Angelo Feliciego odbędą się 19 czerwca o godz. 17.00 w bazylice watykańskiej. Będzie im przewodniczył Benedykt XVI.

Po śmierci kard. Feliciego kolegium kardynalskie liczy 183 członków, w tym 105 elektorów.

«« | « | 1 | » | »»