Papieska Rada ds. Kultury istnieje już 25 lat. Rocznicę tę uczciła 13 czerwca dniem refleksji w swojej nowej siedzibie przy Via della Conciliazione 5.
Dzieje dykasterii przedstawił kierujący nią od samego początku kard. Paul Poupard. Przypomniał, że jej twórca był głęboko zainteresowany problematyką kultury już przed wyborem na Stolicę Piotrową. Osoba jako serce kultury stanowiła centrum refleksji kard. Karola Wojtyły. Francuski purpurat pamięta długą rozmowę na ten temat, jaką odbył z nim jeszcze na początku lat 70. Od pierwszych dni pontyfikatu Papież - Polak stale zwracał uwagę na centralne miejsce człowieka w kulturze.
„20 maja 1982 r. Jan Paweł II utworzył Papieską Radę ds. Kultury. Był bowiem głęboko przekonany, że wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą naprawdę przyjętą, przemyślaną i przeżywaną" - przypomiał kard. Pouprad. Zaznaczył że chodziło też o reprezentowanie Stolicy Apostolskiej w tej dziedzinie wobec wielkich organizacji międzynarodowych, zwłaszcza UNESCO. Dykasteria rozwinęła działalność we współpracy z Kościołami lokalnymi. Krajowe episkopaty utworzyły komisje ds. kultury.
W całym świecie powstało tysiące ośrodków kulturalnych. W r. 1993, po upadku sowieckiego imperium, Ojciec Święty połączył tę dykasterię z Papieską Radą ds. Dialogu z Niewierzącymi. "Zakończył się już, dzięki Bogu, okres panowania ateizmu nad połową Europy, mamy jednak do czynienia z kulturą zdominowaną przez niewiarę i obojętność. Ważne jest zatem spotkanie z ludźmi kultury na terenie kultury. Dlatego położyliśmy nacisk na wielkie spotkanie kultur” - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Poupard.
W dniu refleksji wzięli też udział należący do Papieskiej Rady ds. Kultury purpuraci z innych kontynentów. Wypowiedź indyjskiego kard. Ivana Diasa, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, miała tytuł: „Chrystus narodził się w Azji. Wyzwania kultury, by wiara była w pełni katolicka i zintegrowana na Jego ziemi”. Stojący na czele Kongregacji ds. Duchowieństwa brazylijski kard. Cláudio Hummes mówił o doświadczeniach duszpasterstwa kultury na kontynencie latynoamerykańskim. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego, nigeryjski kard. Francis Arinze, przedstawił ewangelizację prowadzoną przez Kościół wśród kultur afrykańskich.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.