Miejscu cyrylicy w Unii Europejskiej poświęcone jest międzynarodowe spotkanie mediów bułgarskich.
Pozdrawiając jego uczestników na audiencji ogólnej Benedykt XVI życzył, aby ich praca przyczyniła się do upowszechnienia w Europie dziedzictwa kulturowego Bułgarii. Trzecią już sesję tego typu zorganizowano w Watykanie.
„Zasadniczym celem spotkania jest wymiana doświadczeń mediów bułgarskich działających zarówno na terenie kraju jak też i poza jego granicami – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Krzysztof Kurzok OFMCap. Wskazał, że uczestnicy przedstawiają sprawozdania z działalności wydawniczej i medialnej w tych krajach gdzie mieszkają Bułgarzy.
Chodzi tu przede wszystkim o Stany Zjednoczone i Europę Zachodnią. „Tematem tegorocznych obrad jest cyrylica w Zjednoczonej Europie. Innymi słowy można powiedzieć, że chodzi o miejsce Bułgarii, która identyfikuje się z cyrylicą w strukturach UE i miejsce cyrylicy w UE” – podkreślił polski kapucyn od lat pracujący w Bułgarii.
W otwarciu 3. międzynarodowego spotkania mediów bułgarskich wziął udział watykański rzecznik prasowy. O. Federico Lombardi mówił o ważnej dla historii Bułgarii działalności Jana XXIII, który przed wyborem na Stolicę Piotrową był wizytatorem apostolskim w tym kraju. Wspomniał też o wizycie Jana Pawła II w Bułgarii.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.