Świętość Jana Pawła II „staje się najbardziej charakterystycznym, najbardziej rozpoznawalnym rysem jego postawy i służby" - powiedział podczas porannej mszy przy grobie papieża Polaka w Watykanie, w drugą rocznicę jego śmierci, jego osobisty sekretarz, kardynał Stanisław Dziwisz.
Były osobisty papieski sekretarz przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed dwóch lat, gdy umierał papież. Podkreślił, że Ojciec Święty wciąż jest z nami.
– Jan Paweł II należał do grona przyjaciół Jezusa, czyli do grona świętych. Ta przynależność nadawała sens i kierunek jego życiu, temu wszystkiemu, co zamierzał i co robił. Zostawił Kościołowi wspaniałe encykliki i adhortacje, katechezy, homilie i przemówienia. Zostawił wspomnienie niestrudzonego głosiciela Ewangelii – mówił w kazaniu kardynał Dziwisz.
Metropolita krakowski wyraził przekonanie o tym, że „w miarę upływu czasu coraz bardziej odsłania się przed nami wielkość pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II”. Ta wielkość według Kard. Dziwisza polega między innymi na tym, że „przesłanie, jakie nam zostawił, jest cały czas aktualne”.
W mszy przy grobie Jana Pawła II w Grotach Watykańskich zgromadzili się rano jego polscy i włoscy współpracownicy, przedstawiciele duchowieństwa z Watykanu i Rzymu oraz pielgrzymi. Obecni byli m.in. kardynałowie Franciszek Macharski i Henryk Gulbinowicz, ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, osobisty lekarz papieża Polaka Renato Buzzonetti i kamerdyner Angelo Gugel.
W południe rozpocznie się drugi i ostatni etap procesu beatyfikacyjnego. W bazylice św. Jana na Lateranie odbędzie się ceremonia zamknięcia fazy diecezjalnej procesu Wszystkie formalności, prowadzone według procedur watykańskich, mogą potrwać nawet kilka lat. Przyspieszyć je może jedynie następca Jana Pawła II - Benedykt XVI. Papież może nawet zdecydować o pominięciu beatyfikacji i przeprowadzeniu od razu procesu kanonizacyjnego. W opinii duchownych za taką możliwością przemawia powszechność kultu osoby polskiego papieża.
O godz. 17.30 papież Benedykt XVI odprawi na placu św. Piotra mszę w intencji swego poprzednika. W rzymskich uroczystościach drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II i zamknięcia fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego weźmie udział prezydent Lech Kaczyński.
W całym kraju obchodom będą towarzyszyć nie tylko Msze i czuwania modlitewne w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, ale także sympozja, koncerty, marsze pamięci, wystawy oraz pielgrzymki do grobu Jana Pawła II w Rzymie. W Warszawie prymas Polski kard. Józef Glemp odprawi w kościele Wszystkich Świętych uroczystą mszę św. Homilię wygłosi metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. W godzinę śmierci Karola Wojtyły - o 21.37 - na placu Defilad zostanie zapalony znicz i odbędzie się modlitwa z udziałem prymasa Polski.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.