Włochy: Dokumenty dyskredytują "czarną legendę" o Piusie XII

Rzymski dziennik "La Repubblica" dotarł do dokumentów znalezionych w archiwach Stasi, które świadczą o tym, że Trzecia Rzesza uważała Piusa XII za swego nieprzyjaciela.

W dzisiejszym wydaniu włoska gazeta ujawnia, że nazistowscy dygnitarze i generałowie, wiedzieli - z przechwytywanej przez niemiecki wywiad korespondencji Stolicy Apostolskiej i samego papieża - o jego staraniach o ratowanie Żydów i przejawach sympatii dla Polaków, znajdujących się pod okupacją.

"La Repubblica" pisze, że po blisko 44 latach od ukazania się sztuki Rolfa Hochhutha pod tytułem "Namiestnik", utrwalającej "czarną legendę" o Piusie XII, znaleziono w Berlinie dokumenty, które pozwolą odtworzyć prawdziwy wizerunek papieża, przedstawianego przez propagandę jako bierny świadek zagłady Żydów czy wręcz sympatyk hitleryzmu i jego zbrodni. W dokumentach jeden z informatorów w Watykanie donosi swym mocodawcom w Berlinie, że sekretarz papieża, ksiądz Robert Leiber, wyraził wobec niego nadzieję, że wojna położy kres narodowemu socjalizmowi. W listach do arcybiskupa Adama Sapiehy tak Pius XII, jak i sekretarz stanu kardynał Luigi Maglione zapewniali o swej solidarności z Polską.

Poproszony przez rzymską gazetę o komentarz ksiądz Giovanni Sale, historyk II wojny światowej z pisma włoskich jezuitów "La civilta cattolica", oświadczył, że dokumenty berlińskie "znajdują potwierdzenie w dokumentach znajdujących się w archiwach watykańskich". "Piszę o tym już od dziesięciu lat: Kościół na wszelkie sposoby walczył z nazizmem" - podkreślił ks. Sale.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama