Audiencja środowa: O jedności

Do codziennej modlitwy o jedność wszystkich chrześcijan wezwał Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Katechezę papież poświęcił rozpoczynającemu się w czwartek Tygodniowi Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nawiązał także do obchodzonego Dnia Judaizmu.

W watykańskiej Auli Pawła VI zgromadziło się dzisiaj 5,5 tys. pielgrzymów z całego świata w tym wielu Polaków.

Przed rozpoczęciem audiencji Papież witał się z wiernymi zgromadzonymi w Auli Pawła VI. Odczytano fragment Ewangelii św. Marka, który zawiera hasło tegorocznego hasła rozpoczynającego się 18 stycznia Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan: "Nawet głuchym przywraca słuch i niemym mowę" (Mk 7,37).

Papież przypomniał, że hasło Tygodnia jest uzgadniane zawsze wspólnie przez Komisję "Wiara i Ustrój" Światowej Rady Kościołów (ŚRK) i Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan. Ojciec Święty wspomniał także ostatnią swoją podróż do Turcji i spotkania w Stambule z Patriarchą Ekumenicznym Bartłomiejem I.

Papież zaznaczył, że droga do jedności chrześcijan jest "długa i niełatwa". "Jedność jest darem Boga i owocem Jego Ducha dlatego wymaga modlitwy" - powiedział papież. Mówił o duchowej głuchocie człowieka, którą uzdrawia sakrament Chrztu św. Ojciec Święty podkreślił wagę solidarności i współpracy chrześcijan na rzecz cierpiących, które są ważnymi etapami na drodze do jedności. "Modlitwa o jedność chrześcijan nie może ograniczać się do jednego tygodnia lecz jest zadaniem na każdy dzień roku" - powiedział papież.

Ponadto Benedykt XVI nawiązał do obchodzonego dzisiaj Dnia Judaizmu i zaapelował o zacieśnienie przyjaźni i współpracy dla dobra sprawiedliwości i pokoju na świecie między wspólnotami chrześcijan i Żydów.

Benedykt XVI zapowiedział, że obchody Tygodnia zakończą nieszpory ekumeniczne z jego udziałem 25 stycznia, które zostaną odprawione w Bazylice św. Pawła za Murami.

Papież osobiście odczytał streszczenie katechezy po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i portugalsku oraz pozdrowił pielgrzymów mówiących tymi językami. Zwracając się do Polaków Ojciec Święty powiedział:

"Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Dzisiaj zachęcam wszystkich do szczególnej modlitwy o jedność chrześcijan. Niech Duch Święty sprawi, abyśmy umocnieni darem Jego miłości, z odwagą podejmowali dzieła prowadzące ku pełni pojednania. Niech nasze pragnienia wspiera Maryja, Matka Kościoła. Wam tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię".

Publikujemy cały tekst nauczania papieskiego:

Drodzy bracia i siostry!
Jutro rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który zamknę osobiście w bazylice św. Pawła za Murami 25 stycznia, przewodnicząc nieszporom, na które zostali zaproszeni również przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot kościelnych Rzymu. Dni od 18 do 25 stycznia, a w innych częściach świata tydzień około Pięćdziesiątnicy, jest intensywnym czasem zaangażowania się i modlitwy wszystkich chrześcijan, którzy mogą skorzystać z pomocy przygotowanych wspólnie przez Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan oraz Komisję "Wiara i Ustrój" Światowej Rady Kościołów.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg