Gościnne progi Zagrzebia

Świąteczny obiad u rodzin oraz udział w Mszach św. w intencji pokoju na świecie zakończył w Zagrzebiu 29. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé. Stolica Chorwacji gościła młodych Europejczyków od 28 grudnia do 1 stycznia.

Ikona przyjaźni

W przedostatnim dniu spotkania w jednej z hal na czas czuwania umieszczono ikonę Chrystusa, pochodzącą z Egiptu. Jest datowana na VI wiek naszej ery i nazywana jest ikoną przyjaźni. Chrystus kładzie rękę na ramieniu przyjaciela, aby iść z nim, towarzyszyć mu. Na zakończenie spotkania młodzież z każdego kraju reprezentowanego na spotkaniu otrzymała kopię ikony przyjaźni. - Niech ta ikona wam pomaga podejmować małe pielgrzymki zaufania w miejscach, gdzie spotykają się młodzi ludzie, w różnych miastach, w parafiach, w szpitalu czy w sierocińcu i w innych miejscach, gdzie są cierpiący. W ten prosty sposób możecie głosić dobrą nowinę Ewangelii - mówił brat Alois.

W przejmujących słowach na zakończenie modlitwy brat Alois uświadomił młodym, że są wezwani, aby przekazywać radość Ewangelii innym ludziom. - Pamiętajcie: Chrystus pragnie waszej przyjaźni. Umieszcza w was Ducha Świętego, który kroczy przed wami i towarzyszy wam wszędzie, dokądkolwiek idziecie - zapewniał brat Alois.

Za rok - w Genewie

Nowy przełożony Wspólnoty z Taizé poinformował, że przez cały najbliższy rok w ich wiosce we Francji będą się odbywały spotkania z młodymi. Zaplanowano też dwa wielkie spotkania - w Boliwii dla Ameryki Południowej i w Genewie w Szwajcarii. Pierwsze z nich odbędzie się w październiku w Cochabamba. "Europa potrzebuje wsłuchania się w Amerykę Południową" - dodał brat Alois. Obecna na modlitwie Marcella z Boliwii mówiła, że jej kraj potrzebuje pojednania, dlatego młodzież czeka tam na "pielgrzymkę zaufania przez ziemię". "Pomoże nam ona szukać pokoju i pojednania między sobą" - mówiła Marcella.

Brat Alois dodał, że przyszłoroczne 30. Europejskie Spotkanie Młodych w Genewie będzie mocno związane z bratem Rogerem. "Jeszcze jako młodzieniec mieszkał on w tym mieście przez pewien czas z kilkoma pierwszymi braćmi. Tam rozpoczął tworzenie Wspólnoty Taizé" - wyjaśnił jego następca.

Brat Marek: w Szwajcarii w ostatnich latach rozwija się duszpasterstwo młodzieży. Biskupi szwajcarscy, zarówno katoliccy jak i protestanccy, współdziałają ze sobą na tej płaszczyźnie i wspólnie napisali do nas zaproszenie. Wszystkim będzie łatwo dojechać na to spotkanie, gdyż Genewa leży w samym centrum Europy. Najbliżej będzie braciom z pobliskiego Taizé - żartuje brat Marek.

Miasto pustoszeje

Pierwsze autokary z młodymi Europejczykami zaczęły odjeżdżać ze specjalnych parkingów w Zagrzebiu 1 stycznia wczesnym popołudniem. Dziś jeszcze na ulicach były rozśpiewane tłumy, a do tramwajów i autobusów ciężko było wsiąść. Mieszkańcy Zagrzebia czują jednak, że spotkanie się kończy, że od jutra będzie luźniej, spokojniej, ciszej. - Zostanie jednak ta radość i te uśmiechy - mówi kobieta, która grupkę młodych Polaków przywiozła swoim samochodem na parking, skąd odjeżdżają polskie autokary. Niektórzy pośpiesznie jeszcze notują adresy elektroniczne. Najtańsza i najszybsza poczta zapewni łączność gospodarzy z młodymi. Samym młodym pozwoli też podtrzymać nawiązane znajomości.

- Jeszcze jeden obrazek zapamiętam z Zagrzebia - dodaje Katarzyna z Lublina. - Poranne modlitwy u rodziny przed figurką Matki Bożej. Modlili się przed nią całą rodziną, gdy trwała wojna i nie było wiadomo co przyniesie jutro. Modlili się przed nią także teraz, z nami, gdy nastał pokój, a my - razem z pielgrzymką zaufania - przywieźliśmy nadzieję i radość.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama