List do Papieża w sprawie tradycyjnej liturgii

Wypowiadamy słowa uznania i wdzięczności Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za wolę odejścia od praktycznego wykluczenia liturgii tradycyjnej - czytamy w 'Deklaracji w sprawie uwolnienia liturgii tradycyjnej', podpisanej m. in. przez marszałka Sejmu Marka Jurka, redaktora naczelnego Rzeczpospolitej Pawła Lisickiego i Pawła Milcarka, redaktora naczelnego Christianitas.

Biorąc pod uwagę wszystkie trudy i troski, z jakimi związana jest posługa pasterzy Kościoła, spodziewamy się równocześnie, że regulacje zapowiadane przez Stolicę Apostolską ułatwią przełamanie owego wymierzonego w stare formy liturgiczne swoistego „nakazu nietolerancji, który … staje na przeszkodzie niezbędnemu pojednaniu wewnętrznemu w Kościele” (kard. Joseph Ratzinger, Bóg i świat, 383).

4. Wyrażamy ponadto nadzieję, że odpowiedzią na to zaangażowanie Benedykta XVI będzie też unikanie w potocznym dyskursie kościelnym szkodliwych „słów, opinii i czynów, które by w świetle sprawiedliwości i prawdy nie odpowiadały rzeczywistemu stanowi” katolików przywiązanych do starej tradycji liturgicznej (Sobór Watykański II, Dekret o ekumenizmie Unitatis redintegratio, 4). Mamy także nadzieję, że poprzez przywrócenie do pełni praw liturgii św. Piusa V przybliżona zostanie perspektywa naprawy rozłamu, który także na tym tle nastąpił w 1988 roku i trwa dotąd, zapewne „nie bez winy ludzi z jednej i drugiej strony” (Sobór Watykański II, Unitatis redintegratio, 3), między innymi z powodu marginalizacji w Kościele „pewnych prawd i pewnych wartości wiary chrześcijańskiej”, którymi „przestano żyć” i które „przestano kochać” (kard. Joseph Ratzinger, konferencja do Biskupów Chile z 13 VII 1988). Modlimy się, by ta rana została uleczona, a wszyscy katolicy już dziś związani wiarą w te same dogmaty mogli się także cieszyć widoczną wspólnotą życia kościelnego.

5. W tych dniach oczekiwania pragniemy się zatem przyłączyć do tych głosów poparcia i wdzięczności, które są już kierowane do Ojca Świętego ze strony znanych osobistości świata chrześcijańskiego – i chętnie wypowiadamy tu słowa uznania i wdzięczności Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za wolę odejścia od praktycznego wykluczenia liturgii tradycyjnej, będącej przez wieki czcigodnym narzędziem uświęcenia wielu i wielkim pomnikiem naszej kultury duchowej.

Przemysław Alexandrowicz
senator RP

prof. UMK dr hab. Jacek Bartyzel
politolog

dr Sławomir Cenckiewicz
historyk, IPN

prof. dr hab. Jan Dzięgielewski
historyk

Marcin Gugulski
Publicysta

Lech Jęczmyk
tłumacz

Marek Jurek
marszałek Sejmu RP

Bogusław Kiernicki
prezes Fundacji Św. Benedykta

Wojciech Kilar
kompozytor

Aleksander Kopiński
historyk kultury i krytyk literacki, redaktor „Frondy”

dr Jacek Kowalski
historyk sztuki, pieśniarz

doc. dr hab. Grzegorz Kucharczyk
historyk, IH PAN

Jan Filip Libicki
poseł na Sejm RP

Marcin Libicki
poseł do Parlamentu Europejskiego

Paweł Lisicki
eseista

prof. dr hab. Roman Michałowski
historyk, UW

Andrzej Mikosz
prawnik

dr Paweł Milcarek
filozof i publicysta, redaktor naczelny „Christianitas”

Paweł Nowacki
wicedyrektor TVP1, autor programów publicystycznych

dr Justyn Piskorski
nauczyciel akademicki

Ewa Polak-Pałkiewicz
publicystka

Tomasz Raczkiewicz
artysta Opery Poznańskiej

dr hab. Marcin Sompoliński
dyrygent, Akademia Muzyczna w Poznaniu

dr Piotr Sosiński
prawnik

Konrad Szymański
poseł do Parlamentu Europejskiego

prof. dr hab. Kazimierz Świrydowicz
matematyk, UAM

dr Tomasz P. Terlikowski
filozof, publicysta wydawnictwa Polskapresse

Jacek Tomczak
poseł na Sejm RP

prof. Piotr Tryjanowski
biolog, UAM

Artur Zawisza
Poseł na Sejm RP

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama