Rzym: Wystawa 'Habemus Papam'

„Habemus Papam. Wybory Papieża od św. Piotra do Benedykta XVI". Taki tytuł nosi wystawa, którą można zwiedzać do 9 kwietnia 2007 r. w reprezentacyjnym apartamencie papieskim Pałacu Apostolskiego na Lateranie. Po raz pierwszy wnętrza te wykorzystano w celach wystawowych.

Ekspozycja składa się z 4 części. Są to: śmierć i pogrzeb Papieża, konklawe, ogłoszenie wyboru oraz uroczystości objęcia urzędu. Zebrano 140 eksponatów, wśród nich dzieła sztuki z kolekcji watykańskich i rzymskich, fotografie, druki, stroje i inne przedmioty.

Na szczególną wartość tej wystawy wskazał 7 grudnia podczas jej inauguracji kard. Tarcisio Bertone. Podkreślił, że pomaga ona zrozumieć, jak poprzez okoliczności naznaczone nieraz ludzką słabością i korzyściami politycznymi wyborem Papieży kieruje zawsze sam Chrystus, który przez nich prowadzi swój Kościół. Watykański sekretarz stanu zwrócił też uwagę na znaczenie wyboru miejsca wystawy.

Pałac na Lateranie do początku XIV wieku – czyli do czasu przeniesienia siedziby papiestwa do Awinionu – był stałym miejscem pobytu Następców Piotra. Również po zakończeniu po blisko 70 latach „niewoli awiniońskiej” stał się on miejscem wielu konklawe. Jego mury były zatem świadkiem wyboru Papieży. Biskupi Rzymu starali się, wydając liczne przepisy prawne w tej kwestii, uchronić wybór przed wpływami z zewnątrz. „Na każdym konklawe – dodał kard. Bertone – potwierdza się prawda obietnicy danej przez Chrystusa Piotrowi: Na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg