Biskupi Lacjum z wizytą 'ad Limina'

Ojciec Święty przyjął swego wikariusza dla diecezji rzymskiej, kard. Camillo Ruiniego oraz 13 biskupów z regionu Lacjum, którzy przybyli z wizytą "ad Limina Apostolorum".

Ten środkowowłoski region ma powierzchnię niewiele mniejszą niż województwo pomorskie (17,2 tys. km ²), a mieszka w nim 5.146 tys. osób. Jego stolicą jest Rzym. Na tym terenie istnieje 18 diecezji oraz trzy opactwa terytorialne, podlegające bezpośrednio Stolicy Apostolskiej: benedyktyńskie – w Monte Cassino i Subiaco oraz włoskich bazylianów – w Grottaferata. W całym regionie jest 1456 parafii, 3 196 kapłanów diecezjalnych, 5 130 kapłanów zakonnych oraz 251 diakonów stałych.

Na tym terenie istnieje godne uwagi zróznicowanie - mówi kard. Camillo Ruini. Rzym jest ogromnym miastem, podczas gdy inne ośrodki są znacznie mniejsze. Sporo jest także obszarów wiejskich. "Doskonale wiemy, że stolica jest wyjątkowa, gdyż jest diecezją Papieża a także, ponieważ cały region Lacjum ma głębokie powiązanie z Rzymem.

W innych miastach Lacjum istnieje głębsze zakorzenienie Kościoła w społeczeństwie, gdyż są mniejsze parafie i mniejsza anonimowość. Z drugiej jednak strony Rzym miał zapewne największe możliwości przyswojenia odnowy posoborowej, także dzięki działaniom papieży Pawła VI i Jana Pawła II, które wywarły ogromny na nią wpływ. Skutkiem tego jest aktywna obecność świeckich w wielkich parafiach, podjęcie przez ruchy laikatu odpowiedzialności za Kościół. Jest im na pewno łatwiej się rozwijać niż na obszarach wiejskich, czy tam gdzie są małe parafie" - twierdzi wikariusz Ojca Świętego dla Wiecznego Miasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg