Anioł Pański: O Bogu, który jest z nami w każdej sytuacji

Bóg przychodzi, by być z nami w każdej sytuacji naszego życia - zapewnił Benedykt XVI 3 grudnia w rozważaniach przed modlitwą "Anioł Pański".

Przypomniał także podróż do Turcji, dziękując katolikom za to, że towarzyszyli mu w niej przez modlitwę. Wskazał na znaczenie adwentu w życiu chrześcijanina jako czasu nadziei, modlitwy i oczekiwania na Chrystusa.

Dziękując Bogu za podróż apostolską do Turcji, podkreślił, że czuł "podczas niej towarzystwo i wsparcie modlitwy całej wspólnoty chrześcijańskiej".

Zapowiedział, że w przyszłą środę, w czasie audiencji generalnej szerzej opowie "o tym niezapomnianym duchowym i pasterskim przeżyciu", które - ma nadzieję - przyniesie "dobre owoce dla coraz bardziej szczerej współpracy wszystkich uczniów Chrystusa oraz dla owocnego dialogu z wierzącymi muzułmanami". Podziękował też władzom Turcji i "zaprzyjaźnionemu narodowi tureckiemu" za zgotowane mu "przyjęcie godne tradycyjnego ducha gościnności".

Nawiązując do rozpoczynającego się Adwentu, Ojciec Święty zaznaczył, że Bóg "przychodzi, aby być z nami w każdej naszej sytuacji; przychodzi, aby zamieszkać wśród nas, żyć z nami i w nas; przychodzi wypełnić dystanse, jakie nas dzielą i izolują; przychodzi, aby pojednać nas z sobą i między nami. Przychodzi do historii ludzkości, puka do drzwi każdego mężczyzny i każdej kobiety dobrej woli, aby nieść jednostkom, rodzinom i narodom dar braterstwa, zgody i pokoju".

Dlatego Adwent jest "czasem nadziei, w którym wierzący w Chrystusa wezwani są do czujnego i pracowitego oczekiwania, karmionego modlitwą i czynnym zaangażowaniem miłości".

Po odmówieniu modlitwy "Anioł Pański", jak zwykle, papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Po polsku Ojciec Święty powiedział: "Pozdrawiam Polaków obecnych tu na Placu Św. Piotra i wszystkich, którzy łączą się z nami przez radio i telewizję. Dziękuję wam za modlitewne wsparcie mojej pielgrzymki do Turcji. Dzisiaj rozpoczynamy Adwent. Niech będzie dla was czasem szczególnej czujności, modlitwy i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Niech będzie czasem duchowego odrodzenia. Z serca wam błogosławię".

Publikujemy cały tekst papieskiego rozważania:

Drodzy bracia i siostry!

Pragnę raz jeszcze podziękować wraz z wami Panu za podróż apostolską, jaką w ubiegłych dniach odbyłem do Turcji: czułem podczas niej towarzystwo i wsparcie modlitwy całej wspólnoty chrześcijańskiej. Wszystkim wam serdecznie dziękuję!

W przyszłą środę, w czasie audiencji generalnej, będę miał możność mówić szerzej o tym niezapomnianym duchowym i pasterskim przeżyciu, które, jak mam nadzieję, może przynieść dobre owoce dla coraz bardziej szczerej współpracy wszystkich uczniów Chrystusa oraz dla owocnego dialogu z wierzącymi muzułmanami.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg