Przed wizytą papieża Benedykta XVI w Turcji katolicki biskup Stambułu Louis Pelarte i syryjsko-prawosławny metropolita Filüksenos (Cetin) z "ostrożnym optymizmem" patrzą na nową politykę Ankary wobec mniejszości religijnych.
W rozmowie z przebywającą w Turcji grupą dziennikarzy austriackich bp Pelarte podkreślił, że obecnie od rządzącej partii AKP oczekuje się większego otwarcia, niż od opozycyjnej lewicy laickiej. Podobną opinie wyraził metropolita syryjsko-prawosławny.
Pochodzący z Francji bp Pelarte, który do niedawna był proboszczem w Kadiköy (dawnym mieście soboru - Chalcedonie) zwrócił uwagę, że obecna sytuacja jest niezwykle trudna dla Kościoła katolickiego. Nie ma on osobowości prawnej i dlatego nie może być właścicielem świątyń. Własnością Kościoła nie jest nawet położona w pobliżu centralnego placu Taksim katedra św. Ducha, w której 1 grudnia Benedykt XVI będzie sprawował Mszę św.
Świątynie katolickie są pod względem prawnym "ziemią niczyją", ubolewał bp Pelarte. Dlatego często trzeba niekiedy wielu skomplikowanych zabiegów, by np. zlecić niezbędne prace remontowe. Biskup Stambułu ma nadzieję, że to wszystko powinno się zmienić, gdy Turcja zostanie przyjęta do Unii Europejskiej. Na razie z rezerwą odniósł się do niedawnej decyzji tureckiego parlamentu, zezwalającej mniejszościom religijnym na posiadanie nieruchomości. Mogą one tworzyć fundacje, które mogłyby stać się właścicielami nieruchomości.
Jednocześnie katolicki hierarcha podkreślił, że mimo doraźnych trudności nie można mówić o "prześladowanym Kościele". Kościół w Turcji "napotyka na przeszkody, ale nie jest prześladowany", zapewnił biskup dodając, że "oczywiście, co pewien czas trzeba przypominać tureckim oficjelom o tym, że wolność wyznania oznacza więcej niż tylko wolność sprawowania kultu".
Gdy papież Benedykt XVI przybędzie 1 grudnia do katedry w Stambule, a w przeddzień wieczorem spotka się z młodzieżą, będzie to spotkanie z bardzo różnorodną wspólnotą chrześcijańską, powiedział austriackim dziennikarzom bp Pelarte.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.