Przed wizytą papieża Benedykta XVI w Turcji katolicki biskup Stambułu Louis Pelarte i syryjsko-prawosławny metropolita Filüksenos (Cetin) z "ostrożnym optymizmem" patrzą na nową politykę Ankary wobec mniejszości religijnych.
Podkreślił, że Kościół odnotowuje "przyrost" przybyszów i imigrantów zarobkowych z krajów "Południa", m.in. z Filipin. Mimo iż niewielki liczbowo Kościół katolicki w Turcji i jego trzy diecezje są obecne w życiu społecznym kraju dzięki aktywności w dziedzinie szkolnictwa, szpitali i Caritas.
Metropolita Filüksenos wyraził ubolewanie, że Benedykt XVI odwiedzi 30 listopada tylko patriarchat prawosławny i ormiańsko-apostolski, a pominie jego metropolię, która "liczy 20 tys. wiernych i jest drugim co do wielkości Kościołem w Stambule". Zapewnił jednak, że mimo to jego Kościół utrzymuje najlepsze i serdeczne stosunki ekumeniczne z katolikami. Jako dowód podał fakt, że katolicy i prawosławni syryjczycy udostępniają sobie nawzajem świątynie na nabożeństwa.
Syryjska wspólnota prawosławna w Stambule jest "młoda", podkreślił metropolita i wyjaśnił, że dlatego kładzie wielki nacisk na duszpasterstwo młodzieży. Według informacji metropolity Filüksenosa, większość rodzin pochodzi ze Wschodniej Anatolii, gdzie w 1960 r. rozpoczął się wielki exodus chrześcijan, zahamowany dopiero w ostatnim okresie. Jako jeden z powodów takiej sytuacji metropolita wymienił "problem terroryzmu": trudno przychodzi przekonywanie chrześcijan, aby pozostali w starych miejscach chrześcijaństwa nad Eufratem i Tygrysem, gdy nie mają dostatecznej gwarancji bezpieczeństwa dla ich życia i mienia.
Metropolita Filüksenos nawiązał też do konsekwencji "wykładu z Ratyzbony" Benedykta XVI. Powiedział, że odczuł to także jego Kościół i w tym kontekście przypomniał zamordowanie syryjsko-prawosławnego duchownego w Mosulu na północy Iraku. Zdaniem metropolity, właśnie z tego powodu byłoby dobrze, żeby Benedykt XVI będąc w Stambule odwiedził również katedrę syryjsko-prawosławną.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.