Brazylia: Nowy błogosławiony

Bł. Mariano de la Mata Aparício uczy nas jak w codziennym życiu iść za Chrystusem - powiedział kard. José Saraiva Martins. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przewodniczył 5 listopada w Sao Paulo liturgii beatyfikacyjnej hiszpańskiego augustianina. Całe swe życie poświęcił on posłudze chorym i potrzebującym.

W uroczystości beatyfikacyjnej uczestniczył miejscowy arcybiskup, kard. Cláudio Hummes mianowany ostatnio przez Papieża prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa. Wśród przedstawicieli władz cywilnych był obecny gubernator stanu São Paulo - Cláudio Lembo. We Mszy św. beatyfikacyjnej uczestniczyła także kilkudziesięcioosobowa grupa krewnych błogosławionego, przybyłych specjalnie na uroczystości z Hiszpanii.

W homilii kard. Martins powiedział, że „wierni i mieszkańcy Taquaritinga, Engenheiro Schmidt, Rio Preto i São Paulo wspominać będą tego nowego Błogosławionego, jako wzór do naśladowania w pójściu za Chrystusem. Wielu uczestników tej celebracji znało nowego Błogosławionego i miało z nim osobisty kontakt, mogąc potwierdzić cnoty chrześcijańskie, kapłańskie i zakonne tego augustianina, który tyle przynosił chwały Bogu w miłości i służbie Kościołowi i wszystkim”.

Mariano de la Mata Aparício, augustianin, urodził się 31 grudnia 1905 r. w Hiszpanii. W 1930 r. przyjął święcenia kapłańskie i w następnym roku – jako misjonarz - przybył do Brazylii.

O. Mariano zmarł w opinii świętości 5 kwietnia 1983 r. w São Paulo. Bezpośrednio po śmierci został uznany za świętego. Szczególnie w miejscach, gdzie pełnił swoją posługę kapłańską, wychowawczą i samarytańską. Uważany jest za prawdziwego posłańca miłości. W szczególności dał się poznać jako apostoł cierpiących. W szpitalu dla chorych na raka w São Paulo niósł pociechę i nadzieję poprzez posługę sakramentalną.

31 maja 1997 r. kard. Paulo Evaristo Arns, ówczesny arcybiskup São Paulo, otworzył proces beatyfikacyjny o. Mariano de la Mata Aparício. Relikwie nowego brazylijskiego błogosławionego znajdują się w kościele św. Augustyna, w dzielnicy Mariana w São Paulo.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama