O potrzebie świętości w Kościele mówił Papież biskupom Zambii, przybyłym z wizytą ad Limina Apostolorum. Każdego z nich przyjął w tych dniach na audiencjach prywatnych.
Benedykt XVI przypomniał, że świętością odznacza się ten, kto odkrył skarb, jakim jest życie oparte na wierze w Chrystusa. Skarbem tym trzeba się dzielić ze wszystkimi. Starając się przygotować wiernych do życia w autentycznej świętości, biskupi winni uczyć ich praktyki modlitwy, zwłaszcza liturgicznej, a także pobożności ludowej. Sami mają dawać duchowieństwu i wiernym przykład świętości, nie ulegając pokusom współczesnego społeczeństwa. Papież wskazał biskupom tego afrykańskiego kraju, by zachęcali księży do życia zgodnego z powołaniem, małżonków do wierności, a wszystkich do pełnienia dzieł miłosierdzia.
„Świętość jest darem Bożym, który objawia się w miłości Boga i bliźniego. Drodzy bracia, ukazujcie ludziom piękno oblicza Chrystusa, żyjąc autentyczną miłością. Ukazujcie Chrystusowe współczucie szczególnie wobec ubogich, uchodźców, chorych i wszystkich cierpiących. Równocześnie głoście nadal potrzebę uczciwości, miłości rodzinnej, dyscypliny i wierności. To wszystko ma decydujący wpływ na zdrowie i równowagę społeczeństwa”.
W imieniu konferencji episkopatu Zambii zwrócił się do Ojca Świętego jej przewodniczący. Arcybiskup koadiutor Lusaki, Telesphore Mpundu, poruszył bolesną dla tamtejszego Kościoła sprawę abp. Emmanuela Milingo. Jego działania ponownie doprowadziły go do zerwania z Kościołem katolickim. Zambijscy biskupi byli wdzięczni Janowi Pawłowi II za osobistą rolę, jaką odegrał w doprowadzeniu ich współbrata do powrotu, gdy odszedł po raz pierwszy, wiążąc się z sektą Moona. Zmartwieni ponownym odejściem arcybiskupa, modlą się o jego nawrócenie i zapewniają o jedności zambijskich wiernych z episkopatem i z Papieżem.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.